Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele i bil ikke lov?


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Ei dame på treningen kom gående bort til meg å sa:" Du vet vel at det der ikke er lov? Altså å ha hunden løs i baksetet på bilen." Jeg sier at jeg bruker sele på hunden, og da sier hun at det heller ikke er lov. Fordi at hvis det skulle skje en ulykke og jeg feks må bli reddet, så må de sykebil folka vente på politet først som da må ta livet av hunden/ gi den sprøyte i baksetet før de kan hjelpe meg.. At jeg kan risikerer å blø ihjel, og at hunden risikerer å bli avliva..

Noen som vet om dette stemmer?

:)

Skrevet

Det hørtes jo bare helt banalt ut! Det er da klart hjelpemannskapet ikke kan la deg blø ihjel fordi det ligger en hund i baksetet ?? Den skjønte jeg ikke.... Det må da være viktigere å hjelpe et menneske i nød, enn en hund som lider? Og hva har det med saken å gjøre at det ligger en hund i baksetet anyway? Den utgjør jo ingen fare, ettersom den er i selen...

Skrevet

Kanskje noe med at en skadet redd hund vil være så uberegnlig og farlig å beskytte eieren sin i så stor grad at den rett og slett kan bli så aggresiv at hjelpemannskapet ikke kommer til eieren uten å bli angrepet?? :)

Skrevet
Kanskje noe med at en skadet redd hund vil være så uberegnlig og farlig å beskytte eieren sin i så stor grad at den rett og slett kan bli så aggresiv at hjelpemannskapet ikke kommer til eieren uten å bli angrepet?? :)

Men hunden sitter jo fast i sele?

Synes dette hørtes veldig merkelig ut, kan ikke tenke meg at ambulansepersonell lar være å redde mennesker fordi det sitter en hund i baksetet.

Skrevet
Men hunden sitter jo fast i sele?

Synes dette hørtes veldig merkelig ut, kan ikke tenke meg at ambulansepersonell lar være å redde mennesker fordi det sitter en hund i baksetet.

Hvis bilen er smadret i fronten, så må kanskje redningsfolkene ta seg inn gjennom bakluka eller bakdørene, og hvis det sitter en redd skadet hund og viser tenner, så kan jeg jo forstå skeptisen.. det er jo liksom ikke meningen at de skal bli skadet selv på jobb når de skal redde ut skadde/døende mennesker.. men jeg ANER ikke om det var dette som var grunnen til det evnt forbudet altså. .var bare en tanke som datt ned i hodet mitt..

Skrevet

Jeg slik jeg forstod det var det at hunden selv ble en trussel mot de som skal hjelpe deg. At kanskje hunden er skadet og biter rundt seg, eller er vettskremt eller skal forsvare eier osv. Derfor må de vente på "hjelp" av noen som kan ta seg av hunden. Og hunden har god rekkevidde selv med sele, ihvertfall en større type hund. Siden den tross alt kan snu seg rundt, sitte osv.

På en måte skjønner jeg problemstillingen, men om det er noen "lov" på det tviler jeg på..

Skrevet

I følge norsk lov, er en hund det samme som en ting/eiendel. Dermed går hunden inn under sikring av last. Så det eneste en ikke kan gjøre, er å la hunden gå løs i kupeen. Har en nett mellom bakrommet i en stasjonvogn, så regnes dette som sikring av last.

Guest Tibia
Skrevet

Har aldri hørt om at det ikke er lov med sele i bilen. Det finnes faktisk godkjente hundeseler til bruk i bil. Men sele er nok ikke like trygt for store hunder som bur. Så har man stor hund så må man nesten også ha stor bil for å få plass til buret. Et godt argument for en mindre hund.

Skrevet
Finnes ingen lov mot å ha hunden i sele i bilen. Det er påbudt å sikre last i bilen, og hunder regnes som last. Bakdelen ved å ha hunden i sele er at de er langt fra sikre. Dette viser godt dette Test av sele og bur

Her testa dem én sele. Det finnes sikkert seler som er langt bedre enn denne, men det er vel liten tvil om at bur er det sikreste. Uansett er det helt utrolig hva folk skal bry seg med.

Skrevet
Her testa dem én sele. Det finnes sikkert seler som er langt bedre enn denne, men det er vel liten tvil om at bur er det sikreste. Uansett er det helt utrolig hva folk skal bry seg med.

Det kan nok hende det, at der finnes seler som er langt bedre enn denne, men når man f.eks ser på barneseter og tester av disse, så er det mange som er feller for barna og ikke gir den sikkerhet som de lover.

Selv bruker jeg bur, solid sveiset bur, for sammenleggbare bur klapper lett sammen i en smell.

Nå vil jeg vel ikke kalle det å bry seg med ting, dersom man til andre sier at noe ikke er tillatt pga. diverse.

Det foreligger ingen forbud mot bruk av selv som jeg finner noe sted, men jeg kan forstå dersom det ble forbudt, både pga. sikkerheten for hund (og eier) men også for eventuelt redningsmannskaper.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Skriver litt i frustrasjon og oppgitthet. Vi har verdens fineste valp og morsom å trene, men… han er en liten nøtt. Dette er en jakt cocker og bare for å informere så får vi veiledning fra oppdretter og atferdsspesialist. Men vi føler vi stanger hode i veggen. Valpen vår finner ikke roen når vi andre er hjemme, står kun å bjeffer og blir til slutt desperat og løper i ring mens han bjeffer. Han har ikke seperasjonsangst da han fint klarer å være alene hjemme 4-5 timer på dagtid og ligger da stille i buret sitt som han kan gå fritt inn og ut av(vi følger med på kamera). I tillegg så kan han angripe oss med biting når han kjeder seg eller blir frustrert på tur. Sitter da fast i armer og ben og det er ikke napping, men biting på høyt nivå og kraft. i samråd med veterinær og adferdsspesialist har han fått sitt eget rom slik at han kan være i fred fra ro og mas og slippe å mase på oss om at det skal skje noe hele tiden. Dette er prøvd i 2 uker uten hell. Vi har også prøvd både mer og mindre hjernetrim, uten at det gir effekt.   hverdagen hans ser ellers slik ut: på morgen får han en tissetur før han få leke og tygge litt. Så får han en lengre tur 20-35min hvor han får halve frokosten sin i søk og trening. Så når vi kommer inn går han resten av frokosten sin før han er alenehjemme fra ca 07:45- 12/12:30. han får da en snusetur på 15-20min og en kong fylt med mat før han er alene hjemme igjen til 15/15:30. og det er nå problemene starter. Når vi kommer hjem får han den lengste turen 40min ca. Den består i lek, søk og trening, før han får litt middag. Og etter dette er det bjeffing og biting både inne, i bilen og på kurs(går nosework og unghundkurs) han blir frustrert hvis han ikke får oppgaver og lar det da gå utover oss med å angripe. Han er høyt i stress og klarer ikke å roe ned, selv om dette er trent mye på. Han blir svart i øynene og umulig å avlede med godbiter, leke eller kommandoer.    etter at han får kveldsmaten sin ca kl 20, så slokner han og er da veldig medgjørlig på alt. Men da kommer problemet om natten, han sover kun til kl 04-05 og så er dagen igang igjen med bjeffing som varer i evigheter til vi står opp.    Noen som har noen tips? Vi holder på å bli gale og har prøvd mye hittil, men er åpne for forslag og er villig til å prøve det meste!
    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...