Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele i bil ikke lov?


Djervekvinnen

Recommended Posts

Ei dame på treningen kom gående bort til meg å sa:" Du vet vel at det der ikke er lov? Altså å ha hunden løs i baksetet på bilen." Jeg sier at jeg bruker sele på hunden, og da sier hun at det heller ikke er lov. Fordi at hvis det skulle skje en ulykke og jeg feks må bli reddet, så må de sykebil folka vente på politet først som da må ta livet av hunden/ gi den sprøyte i baksetet før de kan hjelpe meg.. At jeg kan risikerer å blø ihjel, og at hunden risikerer å bli avliva..

Noen som vet om dette stemmer?

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hørtes jo bare helt banalt ut! Det er da klart hjelpemannskapet ikke kan la deg blø ihjel fordi det ligger en hund i baksetet ?? Den skjønte jeg ikke.... Det må da være viktigere å hjelpe et menneske i nød, enn en hund som lider? Og hva har det med saken å gjøre at det ligger en hund i baksetet anyway? Den utgjør jo ingen fare, ettersom den er i selen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje noe med at en skadet redd hund vil være så uberegnlig og farlig å beskytte eieren sin i så stor grad at den rett og slett kan bli så aggresiv at hjelpemannskapet ikke kommer til eieren uten å bli angrepet?? :)

Men hunden sitter jo fast i sele?

Synes dette hørtes veldig merkelig ut, kan ikke tenke meg at ambulansepersonell lar være å redde mennesker fordi det sitter en hund i baksetet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hunden sitter jo fast i sele?

Synes dette hørtes veldig merkelig ut, kan ikke tenke meg at ambulansepersonell lar være å redde mennesker fordi det sitter en hund i baksetet.

Hvis bilen er smadret i fronten, så må kanskje redningsfolkene ta seg inn gjennom bakluka eller bakdørene, og hvis det sitter en redd skadet hund og viser tenner, så kan jeg jo forstå skeptisen.. det er jo liksom ikke meningen at de skal bli skadet selv på jobb når de skal redde ut skadde/døende mennesker.. men jeg ANER ikke om det var dette som var grunnen til det evnt forbudet altså. .var bare en tanke som datt ned i hodet mitt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg slik jeg forstod det var det at hunden selv ble en trussel mot de som skal hjelpe deg. At kanskje hunden er skadet og biter rundt seg, eller er vettskremt eller skal forsvare eier osv. Derfor må de vente på "hjelp" av noen som kan ta seg av hunden. Og hunden har god rekkevidde selv med sele, ihvertfall en større type hund. Siden den tross alt kan snu seg rundt, sitte osv.

På en måte skjønner jeg problemstillingen, men om det er noen "lov" på det tviler jeg på..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I følge norsk lov, er en hund det samme som en ting/eiendel. Dermed går hunden inn under sikring av last. Så det eneste en ikke kan gjøre, er å la hunden gå løs i kupeen. Har en nett mellom bakrommet i en stasjonvogn, så regnes dette som sikring av last.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Tibia

Har aldri hørt om at det ikke er lov med sele i bilen. Det finnes faktisk godkjente hundeseler til bruk i bil. Men sele er nok ikke like trygt for store hunder som bur. Så har man stor hund så må man nesten også ha stor bil for å få plass til buret. Et godt argument for en mindre hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Finnes ingen lov mot å ha hunden i sele i bilen. Det er påbudt å sikre last i bilen, og hunder regnes som last. Bakdelen ved å ha hunden i sele er at de er langt fra sikre. Dette viser godt dette Test av sele og bur

Her testa dem én sele. Det finnes sikkert seler som er langt bedre enn denne, men det er vel liten tvil om at bur er det sikreste. Uansett er det helt utrolig hva folk skal bry seg med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her testa dem én sele. Det finnes sikkert seler som er langt bedre enn denne, men det er vel liten tvil om at bur er det sikreste. Uansett er det helt utrolig hva folk skal bry seg med.

Det kan nok hende det, at der finnes seler som er langt bedre enn denne, men når man f.eks ser på barneseter og tester av disse, så er det mange som er feller for barna og ikke gir den sikkerhet som de lover.

Selv bruker jeg bur, solid sveiset bur, for sammenleggbare bur klapper lett sammen i en smell.

Nå vil jeg vel ikke kalle det å bry seg med ting, dersom man til andre sier at noe ikke er tillatt pga. diverse.

Det foreligger ingen forbud mot bruk av selv som jeg finner noe sted, men jeg kan forstå dersom det ble forbudt, både pga. sikkerheten for hund (og eier) men også for eventuelt redningsmannskaper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...