Gå til innhold
Hundesonen.no

Apportering


softis

Recommended Posts

Jeg har nå en Gordon setter hanne på 5 år som jeg passer over helga. Jeg har fått i oppgave å lære han å apportere.

Han er en hund som jeg merker gjennom oppførselen at han kun er trent med aversiv kontroll. Han gjør kun ting han er kommandert til, altså en motsatt av min klikkerhund.

Tidligere i dag har jeg lært han klikkeren, som han etterhvert skjønte ganske bra og virket ganske begeistret over alt det gode godiset, noe han ikke er vandt med i det hele tatt.

Han kan også fra tidligere å holde i apportbukken og å gå rundt med den. Du ser på han at hanikke liker det og må omtrent tvinge den inn i munnen hans.

Jeg trenger noen tips om hvordan jeg skal klare denne oppgaven. Det får ta den tid det trenger, så går det ikke over helga har jeg andre anledninger å trene han også. Jeg vil at han skal ha en positiv opplevelse med å apportere. Jeg prøvde forresten tidligere i dag og leke med han for å få han til å løpe og ta leka, eller i hvertfall plukke den opp fra bakken, men dette var komplett umulig. Han så egentlig bare dumt på meg der jeg sto og prøvde alt jeg kunne, noe som tydet på at han aldri har blitt lekt med.

Men poenget er at jeg trenger noen treningstips :lol:

På forhånd takk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror du vil bruke mye lengre tid enn over helga med en voksen hund som delvis er trent.

Jeg har lært min hund apport via konsekvens/lydighets apport.

Start med å holde bukken, ros/belønn masse. Så øker man til at hunden bærer bukken. Tilslutt senker man bukken lengre og lengre ned mot bakken og til slutt legger man den på bakken og øker avstanden. Sånn kort fortalt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først kan du sikkert begynne med å få hunden til å holde leken i munnen.

Da får du hunden til å ta leken inn i munnen, når hunden gjør det klikker du og belønn,

dette kan du repitere ett par ganger, når hunden er flink til det begynner du å få

hunden til å bli intrisert i leken, så kaster du den sann ca. noen meter fra deg. Når hunden tar

leken inn i munnen etter at du har kastet den viser du at du har masse godbiter, klikk

og belønn når den slipper leken i hånden din.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...