Gå til innhold
Hundesonen.no

Apportering


softis

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå en Gordon setter hanne på 5 år som jeg passer over helga. Jeg har fått i oppgave å lære han å apportere.

Han er en hund som jeg merker gjennom oppførselen at han kun er trent med aversiv kontroll. Han gjør kun ting han er kommandert til, altså en motsatt av min klikkerhund.

Tidligere i dag har jeg lært han klikkeren, som han etterhvert skjønte ganske bra og virket ganske begeistret over alt det gode godiset, noe han ikke er vandt med i det hele tatt.

Han kan også fra tidligere å holde i apportbukken og å gå rundt med den. Du ser på han at hanikke liker det og må omtrent tvinge den inn i munnen hans.

Jeg trenger noen tips om hvordan jeg skal klare denne oppgaven. Det får ta den tid det trenger, så går det ikke over helga har jeg andre anledninger å trene han også. Jeg vil at han skal ha en positiv opplevelse med å apportere. Jeg prøvde forresten tidligere i dag og leke med han for å få han til å løpe og ta leka, eller i hvertfall plukke den opp fra bakken, men dette var komplett umulig. Han så egentlig bare dumt på meg der jeg sto og prøvde alt jeg kunne, noe som tydet på at han aldri har blitt lekt med.

Men poenget er at jeg trenger noen treningstips :lol:

På forhånd takk

Skrevet

Jeg tror du vil bruke mye lengre tid enn over helga med en voksen hund som delvis er trent.

Jeg har lært min hund apport via konsekvens/lydighets apport.

Start med å holde bukken, ros/belønn masse. Så øker man til at hunden bærer bukken. Tilslutt senker man bukken lengre og lengre ned mot bakken og til slutt legger man den på bakken og øker avstanden. Sånn kort fortalt.

Skrevet

Først kan du sikkert begynne med å få hunden til å holde leken i munnen.

Da får du hunden til å ta leken inn i munnen, når hunden gjør det klikker du og belønn,

dette kan du repitere ett par ganger, når hunden er flink til det begynner du å få

hunden til å bli intrisert i leken, så kaster du den sann ca. noen meter fra deg. Når hunden tar

leken inn i munnen etter at du har kastet den viser du at du har masse godbiter, klikk

og belønn når den slipper leken i hånden din.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...