Gå til innhold
Hundesonen.no

Overvektig Hund


Recommended Posts

Skrevet

Hvor mye mat skal en overvektig storpuddel ha når hun skal slankes.

Hun skal bytte ut fett mot muskler og bli i bedre form.

Jeg skal gå mye turer i sommer så det blir mye trim i tillegg,men det blir kjedelig å bare gå turer!

Noen tips til treningsmåter som kan hjelpe henne på vei, jeg har mye tid til henne og jeg er villig til å trene mye med henne.

Gjerne et treningsskjema om noen har det.

Men det er viktig å tenke på at det er en litt gammel hund det er snakk om(7 år) ;)

Er det noe anbefalt fôr for gamle overvektige hunder?

Tips tas med glede imot ;)

Dere trenger ikke svare på alt altså :-)

Edit: fikset litt så det blir lettere forståelig :-)

Skrevet

Hvor mye i overvekt snakker vi om? Siden hun er såpass gammel så tror jeg at jeg ville konsultert en veterinær og få satt opp fôrings og treningsplan med denne.

Skrevet

Hun har et par kilo som lett renner av med trening( Hun var en helg hos "tante torhild og onkel kristian" og de gikk mye tur og kiloene rant av.

Og planen er å holde det sånn.

Hun er ikke farlig overvektig,men de kiloene er ikke ønskelige når jeg skal på nkku med henne.

Jeg har arbeidsuke hos vet. og jeg skal høre med henne,men jeg ønsker innspill og tips til trening fra dere også :-)

Skrevet

Hvilket for får hun?

Hvis hun får vanlig for kan du slå av en tredjedel av formengden frem til hun har slanket vekk det hun skal slanke vekk. Gir du slankefor kan du gi fullt ut formengden hennes ;)

Som tips er det jo selvsagt mer mosjon som gjelder, og da helst i ulendt terreng, ikkenoe asfalt ;)

Godbiter:

Agurk

Gulerot

Tørket ishavsfisk fra Provit (dette er luksus/treningsgodtet)

Kokt kylling (samme som overfor, men da kan du veie kyllingen og ta vekk samme mengde fra foret hennes)

Dette er det JEG har gjort med to av mine. Tispen var en tønne da jeg fikk henne hjem etter 7mnd der hun hadde vært plassert ut på for.

Eldste hannen min har alltid hatt lett for å legge på seg, men han går på medisner+er kastrert, så jeg har et trippel problem :rolleyes: Dyrlegene sa jeg ikke måtte ha noe særlig forhåpninger til å få slanket ham, men med mye konsekvent trening og foring har jeg pinadø klart å slanke ham 130 gram. Høres ikke mye ut, men for en hund som var 2,9 kilo og egentlig skal være mellom 2,4 - 2,5, så er dette MYE ;) og vi skal fortsatt ned et par hundre gram, men det går jo fremmover!

Lykke til med hunden din! Stå på ;)

Skrevet

Takk, det trengte jeg å vite.

Hun elsker gullerot så det funker veldig bra!

Hun får slankefôr,men hvor mye er fullt ut med fôr?

Hun veier et par tre kilo for mye og jeg er litt usikker på fôrmengden hun burde ha, Står det på fôrposen? :whistle:

Skrevet
Takk, det trengte jeg å vite.

Hun elsker gullerot så det funker veldig bra!

Hun får slankefôr,men hvor mye er fullt ut med fôr?

Hun veier et par tre kilo for mye og jeg er litt usikker på fôrmengden hun burde ha, Står det på fôrposen? :whistle:

Ja det skal stå veiledende formengde bak på pakken, så går du ut i fra det :ahappy: men noen trenger mer, andre mindre. Men det er et bra utgangspunkt..

Skrevet

Jeg har overhode ikke peiling, men er det vits i å styre med allslags tøysemat og gulrøtter når du sier at hun tar av seg lett dersom hun får nok trim? Er det ikke bare å gå tur med henne da, evt. kutte bittelitt ned på foret?

Skrevet

Joda, men det blir ganske enkelt når du tenker over det.

Vi skal kontrollere maten bedre,gå mye tur(Jeg skal starte gode rutiner i ferien) og huske på å ikke gi henne annen mat.

Enkelt oppsummert;

Hun skal få god kondis,det er jo ikke så kult å henge etter på tur(?) og bedre helse(De kan få diabetes på akkurat samme måte som mennesker) :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...