Gå til innhold
Hundesonen.no

Intensiv alene-hjemme-trening


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Om en liten uke flytter jeg og hundene til ny (og knallfin) leilighet nærmere jobben. Det blir en stor forandring på mange måter;

- Jeg kommer ikke til å dele med noen (så hundene har ingen til å lufte seg midt på dagen - ergo blir tidene mellom luftinger og turer lenger)

- Den nye leiligheten ligger vegg i vegg med huseier, mot dette huset vi leier nå som ligger usjenert til i et boligstrøk. Huseier bryr seg ikke mye om hverdagslig støy, og det er dobbel vegg mellom leiligheten og huset. Han hevder han ikke har hørt noe til pensjonistparet som bodde der tidligere.

- Vi har ikke egen hage lenger - her vi leier nå har vi 2 mål hage, og hundene er vant til å slippes løse i hagen for luftings morgen, middag og kveld. Den nye leiligheten ligger dog tett oppi skogen, og det er ingen hus i mellom oss og den.

I tillegg har Minnie forandret seg enormt siden hun kom hjem fra parringen (for 2 uker siden). Hun uler og hyler selv når venninnen jeg leier med er hjemme, også hvis jeg er hjemme og sitter i et annet rom enn henne. Hun har ikke gjort sånt før - ever, og det er vel kanskje henne jeg bekymrer meg mest for hvordan jeg skal få til å stresse ned og være stille akkurat nå. Parringen var nok ingen behagelig opplevelse - mamma (som eier hannhunden som ble brukt) sa hun sjeldent hadde sett en så dr. jekyll & hyde tispe - innbydende til spranget, så fresende og snappende etter hannhunden. De kan ikke finne noen grunn til at hun har startet med hylingen etter det, men mamma har ymtet frempå om at Minnie syter fordi jeg ikke var der når hun ble parret. Minnie reagerer overhodet ikke på å bli overhørt, hun har sittet i flere timer hylende uten å gi seg ved overhøring.

Ace har slitt med å være alene hjemme før, men jeg hadde en intensiv økt når jeg flyttet inn her vi bor nå, og hun er mye mye roligere og mer avslappet nå. Jeg må filme henne for å ha en oppdatert status, men jeg tror ikke hun er den verste å roe ned.

Jeg har tatt meg fri halvannen uke fra jobb (fra fredag til mandag) og på det tidsrommet må jeg få jentene til å være avslappet innstallert i den nye leiligheten, og greie å være hjemme alene der i 9,5 timer (de lengste vaktene på jobben er 9 timer..). På det lengste har de vært alene hjemme her i 11 (overtid på jobb samt kjøring 35 minutter), og har ikke vært veldig stresset da. Det var dog før Minnie fant ut at det er tøft å høres ut som en skjærende sag.

Hvordan vil dere foreslå at jeg legger opp treningen? Min plan er å tilbringe de to første dagene mest mulig sammen med dem i leiligheten og omgivelsene rundt, gjøre dem trygge, innstallere sengene deres, burene (åpne) osv, og kun være borte i få minutter i de to dagene. Etter det må jeg øke fort for å "rekke" å bli ferdig til jobbehverdagen er tilbake...

Skrevet

Jeg har veldig god erfaring med DAP diffuser i veggen, muligens i kombinasjon med DAP halsband på Minnie? Det er jo helt trygt å bruke og tar "toppene" av angsten/sutringen, det kan jo gjøre huset mer innbydende og hundene mer åpne for innlæringsprosessen.

Det høres ut som du gjør alt riktig med tanke på korte intervaller og sakte forlenge tiden du er vekk. Da vi strevde med Sophus merket vi godt at han roet seg best i det rommet med minst vinduer men som var oversiktelig ifh til ytterdøren, han måtte også ha en god tur før vi dro fra han, helst med et søk o.l for å bli litt sliten i hodet. Jeg overså han alltid med en gang jeg kom inn døren etter å ha vært vekk, han fikk ros etter at jeg hadde satt fra meg varer o.l. Det hjalp også litt på å senke hans forventning, -det var ikke en bragd å være hjemme alene og ligge i gangen å sove liksom...

Dette var det som funket for oss.

Lykke til med treningen. :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...