Gå til innhold
Hundesonen.no

Sove i sengen?


Car00line

Recommended Posts

Keela har begynt å hoppe oppi sengen min å sove mens jeg sover. Finner henne alltid i sengen min om morgenene, men hun har i utgangspunktet ikke lov til å være i sengen min.

Jeg har en seng som ligger på bakken og det er en dobbelseng, så jeg klarer ikke akkuratt å våkne for å sjekke :icon_redface:

Men jeg skal kjøpe meg en ny seng senere, som det er "stolper" på eller hva jeg skal kalle det. Og mange madrasser oppå.

Går det ann å ha henne i den gamle sengen min til jeg får meg en ny? Og i så fall venne henne av med det senere?

Noe så herlig å bli vekket av en ulldott som ligger ved siden av deg og logrer :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi skulle heller ikke ha Knerten i sengen, men stakkars liten måtte jo få sove der den første natten..? :icon_redface: Vi var ikke konsekvente med å ikke la han gjøre det etter det, så nå ligger vi i skje om natten under dyna :D Men har vent oss til det, og det er egentlig bare kos!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge hunden er liten.

Jeg kjenner det at når sofie(storpuddel) skal sove i senga mi så blir det betydlig mindre plass enn om Zelda som er mellompuddel skal ligge der.

Når du har en hund som lærer at den kan få sove i senga når den er liten så kan du ikke nekte den det når den blir stor.

Dere må bestemme dere for det nå eller aldri :D

Med Zelda så var det klart fra starten at hun skulle få sove i senga og ligge i sofaen(det er jo kos da! :whistle:)

Men hun er liten og røytefri :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det går fint ann å venne henne av med det senere. Aron ''spør'' alltid om lov før han hopper opp i sofaen. Dette er pga at han ikke får være opp sofaen eller sengene om han nettopp er kommet fra tur og er skitten. Ellers får han alltid lov å sove i senger ol. Hos mormor der i mot vet han at han ikke får være opp i sofaer, og der hopper han heller aldri opp. Det eneste jeg har gjort for å vise han at sofaen hos mormor er et forbudt sted har jeg bare båret han ned av stoler/sofaer. Og før han hopper opp ser jeg bare på han. Han tar dette med en gang, og skjønner at han heller må ligge i hans seng. Men når du skal venne henne av med å ligge i den nye sengen din er det viktig at hun har en skikkelig god seng/kurv å ligge i selv slik at hun har ''noe'' liksom :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Jeg har den erfaringen med hund som fikk lov til å ligge i sengen og som jeg skulle venne av med å ligge der. Han lærte i grunnen bare å sjekke når mor sov først også kunne han hoppe opp for da merket jeg ingen ting. Så jeg anbefaler enten får hunden være der eller ikke fra nå også når den er voksen og har løpetid eller er kav skitten noe dem også kan bli. Når vi var vekk og skulle sove så måtte jeg legge ting i vegen nederst på senga så han ikke hoppet opp. Han gikk aldri opp i fremmede sofaer. Har en annen hund nå og den er bare morgen koser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hmmm... Min erfaring er at dette er opp til hver enkelt hund...

Buffy ba om lov, både i senga og sofaen, og hu godtok fint å ikke få lov osv. Med Bridie derimot... En gang lov, ALLTID lov. UANSETT hva det gjelder...

så...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg vil jo ha henne der! Er jo så kos.

Men hun sover jo der når jeg våkner uansett.. så hva kan jeg gjøre da når hun hopper oppi når jeg sover?

Hun har aldri fått lov til å sove i sengen.

Hva med å sette opp en form for hindring, så det blir vanskelig for henne å gjøre det mens du sover? Da piper hun kanskje i stede, så da våkner du kanskje og får muligheten til å si nei/velkommen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...