Gå til innhold
Hundesonen.no

Ormkur


Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på hvor ofte burde man egentlig ta ormkur. Theo har hatt 4 stykker før han kom til meg (8uker) er det lenge til han bør få sin neste da? Har hørt at de egentlig bør få ved 14 ukers alder og 16 uker, noen som vet noe om dette?

Skrevet

Du kan sikkert ta et kjapt søk på ormekur, så finner du sikkert noen som har lurt på det samme før deg. :icon_clapping: Eller ta et googlesøk på det, så finner du sider hos veterinærer og kan se hva de anbefaler.

Skrevet

To, fire, seks og åtte uker, tre og seks måneder, ett år, og deretter hvert år, er min gylne regel.

Men det finnes sikkert andre anbefalinger også.

Skrevet

Jeg gir ikke ormekur med mindre jeg mistenker orm.

Jeg liker ikke å overmedisinere. Og jeg har sansen for Danmarks policy, hvor ormekur kun selges med resept slik at hunden må ha vært hos vet og fått påvist orm.

(Med visse unntak selvsagt, om f.eks ved krav når man er ute og reiser.)

Skrevet

Hvis jeg ha mine tvivl om hundene har orm, så tager jeg altid afføringspøve til dyrlægen, og det har faktisk vist sig at de har orm sjældnere end man har troet, jeg har ikke stor lyst til at putte ormekur i dem hvert ½ eller hele år medmindre de har orm.

Faktisk er det 3 år siden at Chalie sidst havde behov for en ormekur.

Skrevet

Jeg liker ikke å medisinere hundene mine før jeg er sikker på at det er grunn til det. Vesla har kun fått ormekur én gang iløpet av de snart 2.5 årene jeg har hatt henne, og da var hun valp. Hun har aldri hatt orm/mark.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...