Gå til innhold
Hundesonen.no

Ormkur


Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på hvor ofte burde man egentlig ta ormkur. Theo har hatt 4 stykker før han kom til meg (8uker) er det lenge til han bør få sin neste da? Har hørt at de egentlig bør få ved 14 ukers alder og 16 uker, noen som vet noe om dette?

Skrevet

Du kan sikkert ta et kjapt søk på ormekur, så finner du sikkert noen som har lurt på det samme før deg. :icon_clapping: Eller ta et googlesøk på det, så finner du sider hos veterinærer og kan se hva de anbefaler.

Skrevet

To, fire, seks og åtte uker, tre og seks måneder, ett år, og deretter hvert år, er min gylne regel.

Men det finnes sikkert andre anbefalinger også.

Skrevet

Jeg gir ikke ormekur med mindre jeg mistenker orm.

Jeg liker ikke å overmedisinere. Og jeg har sansen for Danmarks policy, hvor ormekur kun selges med resept slik at hunden må ha vært hos vet og fått påvist orm.

(Med visse unntak selvsagt, om f.eks ved krav når man er ute og reiser.)

Skrevet

Hvis jeg ha mine tvivl om hundene har orm, så tager jeg altid afføringspøve til dyrlægen, og det har faktisk vist sig at de har orm sjældnere end man har troet, jeg har ikke stor lyst til at putte ormekur i dem hvert ½ eller hele år medmindre de har orm.

Faktisk er det 3 år siden at Chalie sidst havde behov for en ormekur.

Skrevet

Jeg liker ikke å medisinere hundene mine før jeg er sikker på at det er grunn til det. Vesla har kun fått ormekur én gang iløpet av de snart 2.5 årene jeg har hatt henne, og da var hun valp. Hun har aldri hatt orm/mark.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...