Gå til innhold
Hundesonen.no

Ivrig hannhund og tisper


MariaN

Recommended Posts

Skrevet

Diesel har virkelig kommet i rette alderen hvor tisper er såå herlige :ahappy:

Skal jeg la han få seg en karamell eller skal jeg stoppe han før det kommer så langt at han i det hele tatt prøver å jokke??

Han har småjokket litt på to av sine 'kjærester' men det slår jeg ned på, fordi de er yngre/like gamle som han og sier ikke fra. Bare løper og vrir seg unna. Han slutter når vi tar av de båndet, da er det pinnelek som er tingen :lol:

Han har fått seg en ny venn nå. Labradortispe på fire år. Han er ekstrem i begynnelsen på turen(de er løse). Men hun sier ifra at dette får han ikke lov til! Men han tar liksom ikke helt hintet, og blir leken. Hun må kjefte mye før han slutter.

Det er delte meninger om denne biten har jeg erfart, derfor så spør jeg dere:

Skal jeg ta han i bånd eller skal jeg la han holde på slik at han lærer av den voksne hunden at slikt gjør man ikke??

Skrevet

Jeg er muligens litt sær der, men jeg syns hanhundeier har ansvaret selv for å lære bikkja at sånt ikke er greit. For meg er det overhodet ikke greit at tispa må kjefte mye før hanhunden tar hintet. Er det ei tispe som setter han kort og konsist på plass slik at han respekterer det med en gang, så ja greit. Men i alle andre situasjoner hadde jeg gått inn og lært han at sånr ikke er ok.

Skrevet

Jeg har såklart ansvaret, og hadde ikke likt at en hannhund plaga tispa mi på den måten.. Så jeg skjønner godt hva du mener :ahappy:

Når han er i bånd får han IKKE lov til slikt griseri. Det skjer når de er løse, mest i begynnelsen på turen.

Skrevet

Det kan se ut til at veldig mange hannhundeiere baserer seg på at andres tisper skal ta seg av hundeoppdragelsen for dem <_< Noe jeg anser som en uting på vegne av de stakkars tispene..

Ta kontroll over hunden din hvis han ikke tar et første hint fra tispen.

Når han er i bånd får han IKKE lov til slikt griseri. Det skjer når de er løse, mest i begynnelsen på turen.

Ja, men da fører du han i bånd inntil gemyttene har roet seg litt ikke sant? :ahappy:

*Dobbelpost, bruk redigerings-/siteringsfunksjonen, mod Emilie*

Skrevet
Det kan se ut til at veldig mange hannhundeiere baserer seg på at andres tisper skal ta seg av hundeoppdragelsen for dem <_< Noe jeg anser som en uting på vegne av de stakkars tispene..

Ta kontroll over hunden din hvis han ikke tar et første hint fra tispen.

Enig. Hatt både tisper og hanhund jeg. Ingen av tispene mine har vært typen som har sagt ifra selv, så har ikke hanhundeier gått inn da, så har jeg jaggu gjort det selv. Hanhunden min gikk rett i bånd om han prøvde seg på sånt og ikke tok hintet på første beskjed fra meg. Riing er en uting.

Skrevet
Ja, men da fører du han i bånd inntil gemyttene har roet seg litt ikke sant? :lol:

Jepp! Når jeg slipper han etter en stund er det pinne for alle penga :ahappy:

Riing er en UTING ja ! Jeg blir irritert dersom han ikke slutter, og da er det rett i båndet. Men det er som sagt i begynnelsen av en tur, og jeg vil ikke kalle han en "ekstremjokker".

Jeg var vitne til at en gjeng Chihuahua parret på hverandre mens eierene stod å lo og diskuterte hvem som var mest dominant. :rolleyes: -aldri i verden om min hadde fått lov til noe sånt. Da er den jo dømt til å bli en dominant hanngris. Syns jeg ser det for meg.. fem belgere ri på hverandre. hah.

Skrevet

Slik jeg ser det så er det hannhundeier sitt ansvar å lære hormonbomben hva som er lov og ikke. Tispene er jo så forskjellig, så hva den ene liker eller ei vet man jo aldri (og hvis en tispe tillater riing, mens en annen ikke, så blir jo ikke det så lett å forholde seg til for hunden heller :ahappy:). Og når man selv da ønsker at hunden IKKE skal ri på tispene, så kan man kun forsøke å oppdra den selv.

Skrevet
Skal jeg la han få seg en karamell eller skal jeg stoppe han før det kommer så langt at han i det hele tatt prøver å jokke??

Det heter for det første ikke "ivrig hannhund", det heter uhøflig. Det hjelper for det andre ikke at han får seg en "karamell", annet enn at han lærer seg at han ikke skal drive på med sånt med akkurat den tispa der.

Jeg kan ikke fordra hannhund-eiere som venter på at MINE tisper skal si fra, jeg syns ikke mine tisper behøver å bli mer "tispete" enn de er, de trenger ikke å lære at det eneste som hjelper er å gå hardt ut, og det er ikke deres ansvar å oppdra alle hannhunder i verden.

Ingen av mine hanner har fått lov å være gris med andres tisper heller, de har ikke fått lov å lære seg at det er bare å holde på til tispa er dritsur. Har de ikke hørt etter når jeg har snakket til dem, har jeg putta de i bånd, enkelt og greit. Man får oppføre seg ordentlig, eller så er det faktisk ikke noe moro..

Skrevet

Vel, hadde ikke en hannhund respektert min tispe når hun sa fra, ville jeg satt pris på om de fjernet hannhunden når det viste seg han ikke tok hintet. Altså at han var rett på igjen et halvt sekund etterpå. Hvis ikke ville jeg nok ikke giddet å henge mer med dere. Tispa mi skal ikke bli maltraktert av en overkåt, uhøflig hannhund som eier ikke har kontroll og kustus på!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...