Gå til innhold
Hundesonen.no

Flassing


maja80

Recommended Posts

Skrevet

Buddy har begynt å flasse mye, i tillegg til at pelsen ikke er like blank og fin som den pleier. Han bruker samme for som han bestandig har gjort ( Royal Canin Sensible). Bruker også en shampo beregnet for tørr hud og flass, men det hjelper ikke. Han flasset en del da han var yngre, men etter at jeg byttet for sluttet han med det.

Han har vært mye syk ( 2 kneoperasjoner det siste året) i tillegg til mange uhell som har ført til at han ikke kan aktiviseres nok. Men nå er det 4 mnd siden siste operasjon og vi er i full gang med opptrening, så endelig kan jeg mosjonere han slik at han blir sliten og fornøyd. Vet jo at hunder som ikke aktiviseres nok kan bli stresset, og da kan pelsen bli dårlig.

Har også begrenset inntak av smertestillende pga at han ble såå dårlig i magen, som igjen førte til dårlig pels. Men den siste mnd har flassingen blitt verre, og matlysten er ikke på topp (vanligvis er han et ordentlig matvrak).

Virker som om han er litt lei foret. Har vært hos dyrelegen der det ble konstatert nesemidd, og er nettopp ferdig med kuren.

Kanskje det er medisinen som har ført til den dårlige pelsen? Før siste operasjon (i januar) var pelsen helt nydelig, blank og fin uten flass. Er det noen som har opplevd det samme, eller har tips for å bli kvitt flasset? :lol:

Skrevet

Kan flassingen og pelsproblemet ha noe med smerte å gjøre?

At hunden har dårlig matlyst kan også ha en direkt sammenheng med smertene. Jeg har selv kroniske smerter, om jeg ikke tar "nok" smertestillende er matlysten så og si borte. Veldig vanlig å få en kvalmefølelse pga smertene. Regner med at hunder har det på samme måte.

Odingutten min har HD-D og er relativt sterkt plaget, går fast på Rimadyl. Før vi begynnt å med. han fast, hadde han dårlig matløyst og hadde blass pels ( noe jeg tror kommer av psykisk stress)

Hva slags mageproblemer har han?

Skrevet

Han har vært plaget med diare og oppkast i perioder, men det er som oftest når han har brukt mye rimadyl over lengre tid. Eller hvis han har spist feks for mye griseører. :P Han ble operert for avrevet korsbånd i midten av januar så det kan hende han har smerter etter det. Men det er vanskelig å vite siden han må ha veldig vondt for å reagere. Dyrelegen har sagt at jeg bare skal bruke rimadyl hvis jeg ser han har vondt, halter etc. Kanskje vi må prøve en annen type medisin.. Kan jo prøve å gi han rimadyl en liten stund for å se om det hjelper på pelsen og matlyst! :P

Kan flassingen og pelsproblemet ha noe med smerte å gjøre?

At hunden har dårlig matlyst kan også ha en direkt sammenheng med smertene. Jeg har selv kroniske smerter, om jeg ikke tar "nok" smertestillende er matlysten så og si borte. Veldig vanlig å få en kvalmefølelse pga smertene. Regner med at hunder har det på samme måte.

Odingutten min har HD-D og er relativt sterkt plaget, går fast på Rimadyl. Før vi begynnt å med. han fast, hadde han dårlig matløyst og hadde blass pels ( noe jeg tror kommer av psykisk stress)

Hva slags mageproblemer har han?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...