Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Str: Liten

Aktivitetsbehov: Middels

Pelslengde: Strihåret

Behov for pelsstell: Stort

Allergivennlig: Nei

Generell omtale:

Historie:

Sannsynligvis har denne rasen oppstått ved kryssning av schnauzer og små pinchere. Mulig har også Puddel hatt inflytelse. Den oppsto sannsynligvis i Tyskland tidlig på 1800-tallet, og ble opprinnelig brukt som rottejeger.

Personlighet:

Intelligent, uforferdet, utholdende, overvåken, litt bråkete og lærevillig.

Generelt:

Dvergscnauzeren er en forminsket utgave av mellom schanuzeren, men uten dvergpreg. Den er liten, kraftg og tettbygd.

Rasestandard:

HODE

Hodet skal være passende til kroppen. Stoppen er tydelig markert pga øyebrynene. Nesebrusk er alltid sort og velutviklet med vide nesebor.

Lepper er sorte, stramme og godt tilliggende. Stramme munnviker.

Kraftige over- og underkjever. Saksebitt. Komplett tannsett. Kraftige hvite tenner.

Øynene er middels store, mørke, ovale og foroverrettede. Livlig uttrykk.

Hengende ører som er høyt ansatte, V-formet, innerste ørekant båret tett inntil kinnene, brettet likesidig forover, ørebretten skal ikke ligge over skallen.

HALS

Muskuløs hals, edel nakkebue. Går harmonisk over i manken. Kraftig ansatt, slank, vakkert buet og passer hunden.

LEMMENE

Forbeina er kraftige og rette sett forfra, og fra siden. Ikke tettstilte.

Bakbeina: Skråstilte sett fra siden, parallelle sett bakfra. Ikke tettstilte.

Poter er korte, runde, samlete og hvelvede (kattepoter). Korte, mørke klør, harde tredeputer.

HÅRLAG

Pelsen er stri, hard og tett. Består av tett underull og ikke for kort, hard dekkpels. Stri dekkpels som er lang nok til å teste strukturen, verken lurvete eller bølgete. Benhårene tenderer til ikke å være så strie. Kort pels på skallen og ørene. Typisk er et ikke for mykt skjegg og buskete bryn som skygger lett for øynene.

Farge: Ensfarget hvit med hvit underull.

STØRRELSE

Mankehøyde: 30 - 35 cm

Vekt: 4,5 - 7 kg

Bildene viser valpen min 4 mnd

post-3783-1208373005_thumb.jpg

post-3783-1208373031_thumb.jpg

Endret av Nina
Lagt til linjeskifte mellom bildene

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...