Gå til innhold
Hundesonen.no

mataggresjon?


Akita

Recommended Posts

Akita fikk maten sin i dag og kattene kom og ville spise av samme skål. Akita knurra pent i fra.

Men hva ville skjed om eg hadde kommet ned i matskålen hennes? Hva er en sunn reaksjon?

Er det ikkje eg som er sjefen og har førsterett til maten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akita fikk maten sin i dag og kattene kom og ville spise av samme skål. Akita knurra pent i fra.

Men hva ville skjed om eg hadde kommet ned i matskålen hennes? Hva er en sunn reaksjon?

Er det ikkje eg som er sjefen og har førsterett til maten?

Nei, den som spiser eier maten. Det er helt normalt at man vokter maten som man er i gang med å spise. Hvis du vil at hunden skal tåle at du tar bort maten (skjønt, det er sjelden behov for det), kan du passere matskålen og legge ekstra godbiter i skåla uten å ta den bort. Du kan også la hunden spise fra skåla i hendene dine, fremfor å sette den på bakken. Poenget er å gjøre hendene dine og deg ufarlig i nærheten av maten, at når du nærmer deg blir ikke maten borte - den blir bare enda bedre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å ta det siste først - NEI! Den som har maten, har rett til maten..

Så - det er ikke store sammenhengen mellom matforsvar ovenfor andre firbeinte og mennesker. Begge mine to har matforsvar, men de har ikke noe matforsvar ovenfor meg eller barna mine. Matforsvar har heller ikke stort med rang å gjøre, selv ranglave hunder har lov til å forsvare maten sin..

Hva som hadde skjedd om du kom bort til matskåla, finner du neppe ut før du har prøvd. Jeg anbefaler at du prøver å gi henne noe ordentlig snacks når du tester det ut, så hun lærer at hun ikke har noe å frykte. Du vil se det ganske tidlig om hun har matforsvar, blir hun stiv og slutter å spise når du kommer bort, liker hun ikke at du er der.. Hvor langt hun vil gå for å poengtere det, vet man heller ikke før man har prøvd - og da slenger jeg på at jeg ikke syns det er noe poeng i å provosere sånt helt uten videre. Hunder har rett til å få spise maten sin i fred, de som oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fikk meg et lite sjokk i dag. eg prøvde selv å gå ned til skålen, hender går greit så lenge eg ikkje prøver å spise.

(Måtte late spise av skålen hennes når ho var mindre. då spiste ho ikkje maten sin og det var eneste måten å få ho til å spise)

Men fikk meg et knurr, og et glefs i tryne. ho har aldri vist en slik reaksjon mot meg før.

Jada dere kan få si at eg dreit på draget, og at alt var bare idiotisk gjort.

Men hadde familie på besøk sist helg, og et par ufordraelige små jævler på 3 og 6 som ikkje veit korleis dei skal oppføre seg, og et par foreldre som heller ikkje sa i fra. eg måtte ta Akita ned på rommet mitt siden de små ikkje ville høre på kva eg sa.

Tenkte etter denne helgen at eg ville finne ut av hva slags grenser Akita har på forskjellige områder.

Men jada, bare si eg er en dust.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du er ikke en dust, men Akita's personlighed er stadig under udvikling, hun jo kun lige året, men som de andre siger, træn i at lægge lidt ekstra godt i skålen mens hun spise, til at starte med så bare kast en godbid eller noget andet lækkert derned, og når hun har vænnet sig til det efte nogle dage, så rykker du hånden lidt nærmere, og dumper flere godbidder i, indtil du en dag er nede i hendes skål.

Leg bytte lege med hende så hun vænner sig til at der er nogen der kommer over og ser hendes ben, men til gengæld så skal hun også vide at hvis hun lægger sig med det på sin egen plads, så vil hun heller ikke blive forstyret.

Her er en artikel om forebygnin af det: http://www.netdyredoktor.dk/sw22228.asp

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner deg godt jeg! Når hun ikke takler at du er nær skålen, tenk hvordan hun vil reagere på folk hun ikke kjenner så godt, eller på barn. Når vet du i alle fall at du tar henne vekk når hun får mat sålenge det er barn i nærheten.

Jeg har heldigvis en hund selv, som har null forsvar mot mennesker og barn. Det som betyr mest for henne i verden er pipelekene hennes, og min fetter på 3 år kan fint plukke den ut av munnen hennes, og da er hun helt med og gjør alle triksene sine for at han skal gi den tilbake :lol: Samme med mat, heldigvis. Mot hunder derimot, så har hun mat og leke forsvar.

Du kan trene på det slik som folk har nevnt, tror hunder kan ha godt av å sjønne at mat ikke er noe de trenger å beskytte fra mennesker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...