Gå til innhold
Hundesonen.no

Ciklide spørsmål


charlotte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en papegøyeciklide, hvor partneren akkurat døde, og et par sebraciklider. Se her hvilke jeg mener:

Papegøyeciklide

Sebraciklide

Nå er jeg litt usikker på om jeg skal kjøpe en ny partner til papegøyesaken, for den begynner å bli gammel (tror den andre døde av alderdom) og dessuten er det vel hybridfisker ettersom jeg har skjønt, som har blitt genmanipulert for å se ut som de gjør, og eggene dems er aldri befruktet.

Derfor lurte jeg på å kjøpe et par med oscar ciklider og så la papegøyecikliden være alene. Tror dere det vil gå greit med oscar ciklider sammen med sebraene og den ene papegøyecikliden?

Skrevet

Hvor store er sebraciklidene og hvor stort er karet? Oscare er jo voldsomme fisker som gjerne spiser alt den får plass til (og noen ganger fisker den ikke får plass til også...). Og de griser enormt mye, så de trenger store kar, med effektiv filtrering.

Jeg vil tro disse fiskene går greit sammen, men karet bør være stort (minimum 4-500 liter).

Skrevet

Karet er i såfall stort nok :icon_redface: Har kjøpt et par med oscar nå, de går veldig fint sammen med de andre fiskene. Kjøpte også tre gule algespisere for jeg hadde håpet de skulle gå litt på bunnen, men de sitter bare og glasset og glaner. Får hive oppi noen pansermaller tror jeg, de tenker jeg rydder opp litt på bunnen :ahappy:

Har litt lyst på et kar med småfisk jeg, med molly, sverddragere, neon tetra, guppy og litt fargesprakende fisk. En 150-200 liter eller noe, med masse planter og røtter. Tror ciklidekaret har litt hardt vann til at jeg kan ha "vanlig" fisk der, hehe.

Skrevet

Flott at fiskene går bra sammen :flowers: Men ang. fiskesammensetningen i det kommende karet: neontetra krever jo stikk motsatt hardhet enn de levendefødende fiskene du nevner...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...