Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpestreng og hundehus


Jan1991

Recommended Posts

Skrevet

Hva synes dere om hunder som må stå i løpestreng 24/7 med bare et hundehus og sove i ? Selv fatter jeg at noen kan gjøre slik mot hunden :ahappy:

Skrevet

Ser alt for mange som setter hunden ut i løpestreng og hundehus hele dagene og faktisk tror det er et bra hundehold. Holder med en tur til dagen liksom.. ikke det en gang. Hva i helv*tte skal sånn folk med hund lurer jeg på..

Skrevet

For mye løpestreng fører til stereotyp adferd.

Stereotyp adferd viser at dyret misstrives, og slik adferd er vanskelig å bli kvitt.

Jeg ville ikke hatt min hund i løpestreng 24/7.

Noen timer hver dag, eller når situasjonen krever at hunden står fast en plass, synes jeg virker greit.

Bruker det ikke selv, og ville valgt en hundegård framfor løpestreng, men men.

Skrevet

Huff! Her inne må man passe seg for hva man sier. Jeg forsøkte å fortelle om opplevelser knyttet til dette, men da hva h****e løs!

Jeg synes synd på de hundene som ikke gjør annen jobb enn å stå bundet utenfor huset 24/7 uten mulighet til å være innendørs. Men det er desverre ikke noe en kan gjøre noe med i følge norges lover...

Skrevet
Huff! Her inne må man passe seg for hva man sier. Jeg forsøkte å fortelle om opplevelser knyttet til dette, men da hva h****e løs!

Jeg synes synd på de hundene som ikke gjør annen jobb enn å stå bundet utenfor huset 24/7 uten mulighet til å være innendørs. Men det er desverre ikke noe en kan gjøre noe med i følge norges lover...

Ja det skal ikke være lett <_<

Skrevet

Fins jo hunder som står i hundegård 24/7. Dette er vell heller ikke så mye bedre?

Ikke etter min mening, men hville bare høre hva dere her inne synes om det

Skrevet

Jeg mener at en hund kan ha det fint selv om den ikke bor inne. Hunden må aktiviseres/dresseres og få gode turer, men jeg synes ikke det er feil å stå i hundegård/løpestreng så sant hunden kan sove/hvile i et isolert hundehus med halm/tepper og at den får normalt med turer og aktivisering

  • 3 weeks later...
Skrevet

Tror ikke jeg har noe i mot at hunden ikke er inne. De som har over over 10 huskyer har jo ikke de inne. Tror de er noen av de lykkeligste hundene på planeten når de får være med ut og trekke.

Men det værste jeg kan se er en hund som står hele dagen i bånd i hagen og uler og piper.

Skrevet

Det verste må jo være hunder som ikke blir stimulert eller aktivisert over hode. Som tidligere nevnt her kan jo hunder ha det godt selv om de bor ute, så lenge forholdene er lagt til rette for at hunden ikke skal fryse, være kald og våt over lengre tid osv. Menneskelig kontakt og aktivisering er nok mer grunnleggende enn om hunden bor ute eller inne, tror jeg.

Enkelte hunderaser, f.eks. Alaskan Malamute, har ofte veldig tykk pels. Denne typen hund kan uten problemer, kanskje også med fordel, stå ute store deler av vinteren, så lenge de får gå turer og kanskje søke eller gjøre andre stimuliøvelser daglig.

Selv kunne jeg ikke tenke meg noe annet enn å ha min kjære vovvis inne sammen med meg. :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...