Gå til innhold
Hundesonen.no

Importere hund fra USA


Fantasia

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan må man gå fram for å få importert en hund fra USA til Norge og er det så pass dyrt og vanskelig at det kun er for spesielt intereserte?

Leste litt på mattilsynet sin hjemmeside og forstod det slik at hunden må være minst 8 måneder før den kan bli tatt med inn i Norge ?

Skrevet

Den skal være fullvaksinert, behandlet mot echinococcose og rabiesvaksinert med godkjent resultat, så dem blir vel rundt 7-8mnd gamle når de får komme inn i Norge ja..

Skrevet

Vanskelig er det forsåvidt ikke. Men det krever et godt kontaktnett i min erfaring. Ikke minst en oppdretter du stoler 101% på om hunden skal stå der og vente på rabies titer.

Töddel dro fra USA 8 uker gammel inn til Tyskland. Der ble han stoppet på grensen grunnet noen nye bestemmelser (feil ark var fylt ut :rolleyes: ) og stod vel i karantene i en ukes tid. Heldigvis sammen med søsteren sin.

Derfra dro han til en Tysk oppdretter som hadde han til rabies titeren ble godkjent. Det ble den selvsagt ikke første gang, så vi måtte ta ny vaksine og blodprøver typisk nok.

Fra han dro fra USA til han ankom Norge (vi slapp unna å betale moms inn til Norge forøvrig) kostet han +/- 30.000. Oppdretteren i Tyskland tok ingenting for å ha han der, kun penger til mat. Herlige mennesker, men man kan jo ikke regne med sånt.

En dyr hund med andre ord. Og langt dyrere har han blitt.

Også er det greit å nevne at vi fikk levert en 9 måneder gammel kennelhund uten noen lydighet, ikke husrein og med motor i huet og rævva. Han var verdens beste allerede da. :icon_redface:

Seriøst, han er den beste hunden jeg har hatt hitill. Men det er ikke helt enkelt å sitte der og ha null kontroll over de første, og svært viktige, månedene i hundens liv. Tillit er viktig. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...