Gå til innhold
Hundesonen.no

Mudi


kakao

Recommended Posts

Skrevet

Du kan lese litt om mudien her: www.sigerdriva.no

Ellers egner de seg veldig godt til div hundesport. Men de krever mye sosialisering/miljøtrening som unge.

De har ofte mye temperament, høyt aktivitetsnivå, og vil mye hele tiden.

I Norge finns det for tiden 12stk...

Skrevet

Ja, vet at de er veldig aktive og krevende :) Men virker som en veldig fin rase, også er de jo nydelige!

Så på youtube og virker jo som de er veldig gode i agility::

http://www.mudi.de/mudi-in-not/assets/images/kep91.jpg

Hannhunder: 41-47cm, ideal 43-45 cm. Tisper: 38-44cm, ideal 40-42 cm. Passe store det.

http://www.mudi.ca/pb/wp_9de765f4/images/i...9ddbdbc5b43.JPG

Et bilde jeg fant av en mudi som går agility :)

Skrevet

Takk for linkene, imponerende å se! Virker som en kjempeflott og aktiv rase, som passer til mange hundesporter. Alltid moro å finne ut mer om nye hunderaser. Hundene dine var forresten kjempeflotte på hjemmesiden din! Kjempespennede rase!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Du kan jo sende en PM til Nirm her inne på hundesonen.. Han har hatt Mudi som han drev både gjeting og lydighet med. .han kan sikkert fortelle deg masse om rasen..

Skrevet

Gå innpå denne linken: http://www.canis.no/oppdretter/rasepres.php?raseid=25

Der står det en del ; )

Str: Middels

Aktivitetsbehov: Stort

Pelslengde: Krøllete

Behov for pelsstell: Lite

Allergivennlig: Nei

Mankehøyde: Hannhunder: 41-47cm, ideal 43-45 cm. Tisper: 38-44cm, ideal 40-42 cm

Vekt: Hannhunder: 11-13 kg Tisper: 8-11 kg.

Farge: -Sort.

-Blue merle, dvs sortflekket, stripet, tigret eller flekket på en mørkere eller lysere bunn.

-Askegrå.

-Brun.

-Hvit.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...