Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaringer med fryse ned sperm?


Guest Gråtass

Recommended Posts

Guest Gråtass
Skrevet

Er det noen som har erfaringer med NKKs sædbank? Jeg har planer om å fryse ned sperm etter en meget god hannhund som har to stk avkom i Norge pr i dag (hanner). Er dette et problem, vil jeg få det godkjent? Jeg er klar over at det hviler restriksjoner på hvem /hva og ikke minst ett prestasjonskrav på aktuelle hannhunder i tallrike raser, men hvor strengt er dette? Jeg er klar over kostnadene ved dette prosjektet, men jeg syns det er verd det, for det er en meget god hannhund, men han blir 9 år i år og jeg vil sikre meg genene hans.

Jeg kan bruke kun den ene sønnen i avl pga slektskap på morslinjer, men den er foreløbig for ung for resultater (HD etc) og jeg syns det blir litt snevert.. Alternativet er å reise utenlands for å parre med andre avkom etter han.

Litt av problemet er at jeg har ingen tispe å parre med før om ca 2 år og da risikerer jeg at han ikke lenger er fertil eller i værste fall død.

Kostnadene for tapping og lagring i 3 år er beregnet til ca 7000kr inkl alt.

Jeg får søke men hadde vært fint med noen innspill og ikke minst gode argumenter til søknaden..

Skrevet

Et godt argument.

Nogle seriøse avlere bruger kun frost sæd fra allerede afdøde hunde, for at være sikker på at den havde et langt liv og at den var rask og uden fejl.

Så dermed venter de med at bruge hanhunden til alt for mange kuld inden, inden den dør, for at sikre videre linjer og avl, for at fremme den eventuelle race.

En meget anerkendt avler af IW bruger denne metode, og har skrevet artikler om det.

Skrevet

Jeg tror faktisk ikke at NKK har så strenge krav. "Bevaring av viktig avlsmateriale" tror jeg er godt nok argument. Jeg har ikke fryst ned selv, men vet om andre som har gjort det. Bevares, hannene har vært bra, men de har da hatt både barn og barnebarn som kan brukes, og ikke har stamtavlen vært veldig unik. Men ønsket om å ha sæd i framtiden fra akkurat den hannhunden har virket som argument godt nok.

Er du i tvil, kan du jo ringe NKK og høre, men jeg mener at det du skriver i første innlegg er mer enn nok.

Guest Gråtass
Skrevet

Takk takk, søknad sendes i dag, så får vi bare avvente og se hva som skjer.

Skrevet

Å få frosset ned sæd, er som andre her nevner ikke det vanskeligste, og burde derfor ikke by på de store problemene. Bevaring av avlsmateriale er argument godt nok.

Det en derimot kan oppleve, er at kvaliteten på hundens sæd ikke er tilfredsstillende, i dette tilfellet pga noe høy alder. Personlig ville jeg, om du ikke allerede har gjort det, tatt kontakt med Veterinær og funnet ut om sæden er av tilfredsstillende kvalitet.

Guest Gråtass
Skrevet
Å få frosset ned sæd, er som andre her nevner ikke det vanskeligste, og burde derfor ikke by på de store problemene. Bevaring av avlsmateriale er argument godt nok.

Det en derimot kan oppleve, er at kvaliteten på hundens sæd ikke er tilfredsstillende, i dette tilfellet pga noe høy alder. Personlig ville jeg, om du ikke allerede har gjort det, tatt kontakt med Veterinær og funnet ut om sæden er av tilfredsstillende kvalitet.

Takk for svar!

Han tok sædprøve for 2 mnd siden og går i avel, så sædkvaliteten er helt ok pr i dag.

Han er desverre ikke min hund, men jeg har fått muligheten til å gjøre dette av eier, da vil jeg gjerne gjøre det så lenge ikke NKK setter noen begrensninger på det..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...