Jump to content
Hundesonen.no

Hvor kjøpe minnekort og et spm om en liten dings


Aussieglis

Recommended Posts

Har funnet minnekort på EUROPRIS til en grei penge, men lurer på om det kanskje finnes noe på nett også?

Det første jeg kjøpte leita jeg hele byen rundt og fant til slutt på en liten fotobutikk. Før det var jeg innom 2 andre butikker og der kostet det lille kortet over 500kr! Europris selger som sagt minnekort som er dobbelt så store til under halve prisen.. Sykt ja. <_< Lønner seg visst å sjekke rundt omkring!

Dings spørsmål: Jeg mener å ha hørt om en liten dings man kan sette utenpå de fleste linser som gjør at man kommer mye nærmere det man tar bilder av. Eller noe sånt. Mener å huske det bare var et lite "glass" med plast rundt som man plasserte på linsa?

Er det vits i å kjøpe noe sånt for å leke med en teit kitlinse eller burde man vente til man har en bedre egnet linse?

Hmm... Og ja, jeg har klart å mast meg til å få sponset ei halv linse så da får jeg heldigvis kjøpt det snart. Men jeg er litt usikker på hva det lureste vil være å kjøpe. Jeg vil gjerne ha mer zoom og jeg vil gjerne ha muligheten til å ta bedre bilder av ting som er veldig smått og "nært" altså makrobilder.. Og jeg vil gjerne ha ei linse som tar bedre bilder i litt dårlig lys (overskyet osv)

Tips? :)

Link to comment
Share on other sites

Har funnet minnekort på EUROPRIS til en grei penge, men lurer på om det kanskje finnes noe på nett også?

Det er flust av minnekort å finne på nett - i nærsagt alle prisklasser :). Det du bør tenke på er hvor stort minnekort du trener, og hvor hurtig det kan "ta i mot data" (jepp - jeg er skikkelig dårlig på slike faglige begreper). Det er også forskjell på merkene og de mest kjente merkene er naturligvis også de dyreste (men om de er de beste vet jeg faktisk ikke). Jeg har SanDisk CompactFlash Extreme IV til mitt kamera, det er et kjapt kort som gjør at kameraets bufferminne tømmes kjapt til minnekortet slik at kameraet er klart til å ta nye seriebilder ganske fort (det kalles vel muligens lagringshastighet.. hehehe). Hvor kjapt kort det er noen vits i å bruke til ditt kamera kommer litt an på kameraet visstnok (dette har jeg skikkelig dårlig greie på altså, så ta det med ei klype salt.. hehehe).

Det første jeg kjøpte leita jeg hele byen rundt og fant til slutt på en liten fotobutikk. Før det var jeg innom 2 andre butikker og der kostet det lille kortet over 500kr! Europris selger som sagt minnekort som er dobbelt så store til under halve prisen.. Sykt ja. <_< Lønner seg visst å sjekke rundt omkring!

Ja, det lønner seg alltid å sjekke rundt omkring om man vil finne det billigste :D.

Dings spørsmål: Jeg mener å ha hørt om en liten dings man kan sette utenpå de fleste linser som gjør at man kommer mye nærmere det man tar bilder av. Eller noe sånt. Mener å huske det bare var et lite "glass" med plast rundt som man plasserte på linsa? Er det vits i å kjøpe noe sånt for å leke med en teit kitlinse eller burde man vente til man har en bedre egnet linse?

Tipper du tenker på slik CloseUp-linse ? Jeg har ei slik linse til å skru foran på objektivet og har brukt den sammen med både kit-objektivet og fastlinsa og det har fungert veldig bra det faktisk ;). Absolutt noe å leke seg med - og er en brukbar erstatning for et makroobjektiv (dersom man f eks er på reise og vil redusere antall objektiver man skal dra med seg ;). Gjør et søk på CloseUp så får du sikkert en rekke treff :P.

Hmm... Og ja, jeg har klart å mast meg til å få sponset ei halv linse så da får jeg heldigvis kjøpt det snart. Men jeg er litt usikker på hva det lureste vil være å kjøpe. Jeg vil gjerne ha mer zoom og jeg vil gjerne ha muligheten til å ta bedre bilder av ting som er veldig smått og "nært" altså makrobilder.. Og jeg vil gjerne ha ei linse som tar bedre bilder i litt dårlig lys (overskyet osv) Tips?

Det er alltid vanskelig å gi råd om sånt - objektivene med god lysstyrke er som regel også svindyre - så det kommer litt an på hvor mye du skal legge i ?

Link to comment
Share on other sites

Diopter_Macro.jpg

Linser (diopter) med gjenger (52mm eller 58mm) til nærbilde og macrofotografering.

Passer alle kamera / objektiv med enten 52mm eller 58mm gjenger. NB! Oppgi

gjengetype ved bestilling. Ved å skru på et eller flere av disse filtrene, kan man ta

bilder betydelig nærmere, og på den måten forstørre det man ønsker å ta bilde av.

Settet inneholder 4 stk linser (+1D, +2D, +4D og +10D) og et etui til oppbevaring.

Linsene kan kombineres for å øke forstørrelsen. Med f.eks. et +10D diopter, kan du

fokusere på motivet med en avstand på omkring 8 - 10 cm, se eksemplene under.

Dette er en av de billigste måtene å skaffe seg et makroobjektiv på!

Sjekk hvilken gjengetype "kit - linsa" på din speilrefleks har, bestill, og du har et

MEGET billig macroobjektiv.

Kit-linsa er jo 18-55.. betyr det at jeg ikke kan bruke disse? :) Finnes det i andre størrelser da? Har bare funnet disse på nett til nå.

Link to comment
Share on other sites

Diopter_Macro.jpg

Kit-linsa er jo 18-55.. betyr det at jeg ikke kan bruke disse? ;) Finnes det i andre størrelser da? Har bare funnet disse på nett til nå.

Det viktige her er ikke kit-linsa men hvilken diameter det er på den :). Min kit-linse (som avgikk ved døden her for en måneds tid siden.. hehehe) hadde en diameter på 52 mm (skrives ofte som en slags Ø på objektivet - sjekk på undersiden av objektivet så finner du diametermålet som regel der). Hva de mener med "gjengetype" er jeg jammen ikke sikker på.

Dette blir jo ikke fullverdig makro, men det fungerer godt nok for amatører som oss :D.

En annen måte å få mer makro-funksjon er å bruke såkalte mellomringer, men de er nok litt dyrere enn disse close-up-linsene (som egentlig bare er vanlige forstørrelsesglass).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...