Gå til innhold
Hundesonen.no

rødt kjøtt til valp.


tm100004

Recommended Posts

Skrevet

ei venninne av meg sier at rødt kjøtt kan være med på å utvikkle hd.... er det sant? jeg skjønner at for mye rødt kjøtt ikke er bra for valper.

men alle artikkler jeg har lest sier det motsatte. hu sa hu hadde lest noe som var nytt (nyere forskning) og der stod det, men hu visste ikke grunnen. er det bare tull?

valpen min får jo v&h og litt bein og oksehaler iblant...

Skrevet

Det er bare tull. :P Jeg har fødd opp valper på bare rått kjøtt, det har også flere jeg kjenner. Til og med den ene kullbroren til Moshi som er nesten 50 kilo fikk A på hoftene og han har blitt råforet fra han ble levert..

Men på Engelsk Bulldog er ikke statistikken akkurat oppløftene. Av alle hunder som har blitt røntget siden 1980, er det ingen son er fri, en som har svak, en med middels og resten har sterk HD. Riktignok er det bare 15 stk som er røntget, men læll.

Skrevet

ja, gjennomsnittet hd på engelsk bulldog er visst hd d. så er ikke god statistikk heller.(i england da, og der er det kanskje litt mer ekstremt)

men da fortsetter jeg å före hu på det, jeg får jo ikke gjort noe fra eller til uansett, hehe

hd c er det vel. hd d hørtes litt drøyt ut, hehe

*Dobbelpost, bruk redigeringsfunksjonen, mod Emilie*

Guest Dratini
Skrevet

Litt oppklaring:

HD A+B = Fritt

HD C = lett grad

HD D = Middels grad

HD E = Sterk grad

Sistat Mari:

"Av alle hunder som har blitt røntget siden 1980, er det ingen son er fri, en som har svak, en med middels og resten har sterk HD."

Dvs 0A, 0B, 1C, 1D, 13E

Skrevet

Kan noen forklare hvorfor det er to klasser (a+b)som oversettes med "fri"? Er det slik at b er fri, altså at hunden ikke har plager, men viser symptomer/tendenser eller evnt. ser svakere ut slik at dett må tas hensyn til når det gjelder avl??

Noen her inne har tidliger snakket om HD fri som "0" - er dette bare vås eller noe som finnes?

Forvirret :)

Skrevet
Kan noen forklare hvorfor det er to klasser (a+b)som oversettes med "fri"? Er det slik at b er fri, altså at hunden ikke har plager, men viser symptomer/tendenser eller evnt. ser svakere ut slik at dett må tas hensyn til når det gjelder avl??

Noen her inne har tidliger snakket om HD fri som "0" - er dette bare vås eller noe som finnes?

Forvirret :)

A = perfekte hofter

B = fri, men ikke like utmerket som A

Begge deler er fritt, og begge deler er betegnelsen på normale, sunne hofter.

Guest Dratini
Skrevet
*klippe*

Noen her inne har tidliger snakket om HD fri som "0" - er dette bare vås eller noe som finnes?

Forvirret :)

Fra gammelt av het det HD-0, HD-1 osv. Men for å gjøre forskjellene mellom landene mindre bruker iallefall norden A-E nå. Inne på hunddata i Sverige kan man se hunder som har resultatet HD-ua (uten anmerkninger) også...

(Så har du schäfer-oppdrettere, som for å gjøre det enklere for utenlandske kjøpere, skriver HD-normal...)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...