Gå til innhold
Hundesonen.no

Nesten ny her!


insolita

Recommended Posts

Skrevet

Registrerte meg for over 2 år siden, men av en eller annen grunn så ble jeg ikke værende. Mon tro om det var på den tiden nettet mitt omkom. Siden det er SÅ lenge siden jeg var her må jeg vel presentere meg på nytt. Siden enkelte ting er nytt siden forrige gang, så lager jeg en helt ny en.

Jeg er venninne av Renate A med Chicka her inne, og eier ett stykk dalmatiner. Han har nå passert 11 år, men er fortsatt temmelig valpete. Jeg overtok han når han var 5 1/2, og siden han ikke er stilt ut og jeg måtte skrive under på at jeg ikke skulle benytte han i avl, tok jeg likegreit testiklene hans ganske kjapt.

For de dalmisinteresserte:

Far: Rocca al Mare Allegro ad Jillocs (Dennis)

Mor: Jilloc's Young Darling Doll

Baion lever livets glade dager og er part time lover for Renates Chicka. Bosatt i Tønsberg for øyeblikket, og dermed er forholdet med Chicka litt long distance.

Jeg er 24 år og går fortiden på lærerhøgskolen. Ganske nylig kjøpt meg nytt kamera og, i frykt for å ikke ha nok minner om dalmisen når han vandrer hen (foreløpig ser han så fresh ut at man skulle tro han lett runder 20, men realismen sier jo noe veldig annet).

Skrytebilder av vidunderet:

I kjent positur i sofaen

DSC00502.jpg

Og som hestehund må en også prøve hesteutstyr... Her med ørehette

DSC00776.jpg

Lite hodebilde fra i fjor sommer

0706030008.jpg

Og så litt med mitt nye kamera. Han bare oser av livsglede

galdalmis.jpg

Fant ikke noe godt oppstilt bilde av han, så det får jeg se å ta. I mellomtiden får dette duge

Baion-1.jpg

Og ett der han hilser på en eller annen som kom løpende løs når vi var på stranden

dalmisogrambo.jpg

Skrevet

Takk for det. Den flotte hunden har akkurat klart å påføre seg selv blodig hale og blodstriper på ryggen. Selvskader av ren lykke. Halen går i ett kjør, så han har tatt den på en dørkarm tenker jeg. Før jeg fikk han hadde han faktisk mistet ytterste delen av den på samme måte. Happydalmis :lol:

Skrevet

Hej hej og velkommen tilbage, håber at du kommer til at trives her.

Sikke ogle gode billeder af en dejlig dalmis, jeg er helt vild med billedet hvor han løber, der har han et herligt udtryk :brr:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...