Gå til innhold
Hundesonen.no

Våkner tidligere og tidligere


Cloudberry

Recommended Posts

Mopsevalpen vår på 6 mnd har sovet i bur fra første natt. Vi begynte med å ha henne på soverommet, og flyttet henne gradvis ut i stua hvor hun står nå. Hun har sovet gjennom hele natta hele veien, med et par-tre unntak hvor hun har våknet én gang iløpet av natta.

Frem til nå i det siste våknet hun en gang mellom 7 og 8.30. I ukedagene når vi har vekkerklokka på, har hun våknet av den i halv syv-tiden. Tror det var i forrige uke at hun begynte å våkne i 6-tiden, av seg selv. Idag våkna hun 5.30. Hun hadde siste tissetur igår klokka 23.30. Er det ikke litt vel tidlig å våkne allerede 5.30 da? Hun måtte ut på do, så det var jo helt sikkert derfor hun våkna (er som regel det).

Kan jeg forvente at jeg har en hund som bare har tenkt å sove 6 timer hver natt? :)

Eller er dette noe som forandrer seg etterhvert som hunden vokser?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg havde også vinter valp, og han skulle vænne sig til at det blev lysere tidligere om morgenen op mod sommeren, den første sommer stod han op meget tidligt, jeg stod op for at lade ham komme ud i haven og tisse, men han måtte lære at jeg gik tilbage i seng og sov til mit vækkeur ringede, efterhånden fandt han ud af at jeg ikke stod op bare fordi det blev lyst udenfor kl 04.00 om natten. Så nogle hvalpe skal vænne sig til at det bliver lyst om sommeren og at det er mørkere længere om vinteren, men min han reagerede kun på det den første sommer, så havde han fundet ud af det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette forandrer seg nok :) Min valp kunne også finne på å våkne veldig tidlig som valp. Nå er han 13 mnd, og står ALDRI opp før meg :) Det jeg merker er at de få gangene han ligger i buret på gulvet (ligger vanligvis i sengen med meg) så kan han godt våkne kl 4 på natta ol. Ligger han i sengen min så sover han som en sten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)

Jeg hadde ikke tenkt på at det kan være fordi det er lysere ute, men det høres jo logisk ut egentlig. Vi har lagt henne tilbake i buret et par ganger etter å ha vært ute grytidlig, og da har hun sovet et par timer til. Kanskje vi bare må fortsette med det, og håpe at hun etterhvert forstår at dagen ikke nødvendigvis starter selv om det er blitt lyst ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...