Gå til innhold
Hundesonen.no

Palestina konflikten


victoria_e

Recommended Posts

Skrevet

Hvor kort vil du ha det...?

Både jødene og araberne har lange tradisjoner for å holde til i områdene som i dag er Israel og Palestina. Etter andre verdenskrig var det ønske om å rettferdiggjøre handlingene som ble utført mot jødene under krigen, og staten Israel ble derfor dannet i 1948. Området som da var Palestina bestod av ca 40% jøder og tilnærmet resten var arabere. I FNs delingsplan fikk Israel 53% av landeområdene, men de fikk raskt karret til seg ytterligere 26% av det som tidligere hadde vært Palestina. De araberne som da bodde i Israel (anslagsvis 700 000 til 900 000) flyktet ut og havnet i fangeleire i nabolandene. Ca like mange jøder flyttet inn til Israel fra det som var igjen av Palestina + andre land i f.eks. Europa (særlig Frankrike om jeg ikke husker feil). Disse jødene ble raskt integrert, mens de færreste av araberne fikk oppholdstilatelse i nabolandene. Dermed hadde de praktisk talt ikke noe valg - de måtte bli værende i flyktningeleirene. Fremdeles er det mange etterkommere av disse araberne som lever i flyktningeleirer eller i andre vanskelige kår.

Israel klarte også å okkupere det som var igjen av Palestina (under seksdagerskrigen i 1967). I 2005 sa Israel seg villige til å trekke seg ut fra Gaza, men de har bygd høye murer rundt disse områdene for å hindre at palestinerne skal trekke seg inn i Israel. Praktisk talt har Israel dermed fremdeles kontroll over områdene, dessuten forlot de Gaza uten noe som helst velfungerende infrastruktur.

Ved valget i 2006 fikk dermed Hamas stor oppslutning og vant, fordi de tilbød goder som helsetjenester og skolegang for barn før valget og dermed skaffet seg stor oppslutning pga sine humanitære tjenester. Det har etter dette vært flere land som har boikottet Palestina for å si ifra at de ikke liker den ytterligående innstillingen Hamas har mot Israel (de har blant annet uttalt at de ønsker å slette staten Israel), og heller ikke de voldelige aksjonene de har. Dette er et vanskelig tema, fordi ved å gi penger til Palestina ga man penger til Hamas - men samtidig - ved å ikke gi penger/ressurser gjorde man situasjonen enda mer håpløs for innbyggerne på Gazastripen og Vestbredden.

Det er selvsagt mye mer man kan nevne, om f.eks. PLO, den første og andre intifadaen, hvilke forslag som har kommet opp om deling av landeområdene, Oslo-avtalen, hva som har foregått der nå nylig osv osv, men om det er til en skoleoppgave e.l. du trenger det får du nesten søke det opp selv - det ligger veldig mye info om dette på nettet, bare vær kritisk til de kildene du bruker. :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...