Gå til innhold
Hundesonen.no

Øyelysing


Recommended Posts

Dersom det finnes sykdom på rasen som utvikles sent så vil jeg tro det er lurt med en sjekk eller flere. På min rase finnes det PRA, og derfor anbefales det å øyelyse ved 1, 4 og 7 års alder for å avdekke PRA-tilfeller, og i tillegg få viktige blodprøver av PRA-hunder for videre forskning der de prøver å kartlegge PRA-genet. PRA utvikles først når hunden er voksen, fra 3-4 års alder og opp. Dersom det ikke finnes slike sykdommer på rasen vil jeg tro det ikke er nødvendig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom det finnes sykdom på rasen som utvikles sent så vil jeg tro det er lurt med en sjekk eller flere. På min rase finnes det PRA, og derfor anbefales det å øyelyse ved 1, 4 og 7 års alder for å avdekke PRA-tilfeller, og i tillegg få viktige blodprøver av PRA-hunder for videre forskning der de prøver å kartlegge PRA-genet. PRA utvikles først når hunden er voksen, fra 3-4 års alder og opp. Dersom det ikke finnes slike sykdommer på rasen vil jeg tro det ikke er nødvendig.

Er det kun PRA som kan avdekkes ved øyelysing? Hva med de forskjellige formene for stær, bla? Eller andre øyesykdommer?

Til trådstarter så vil jeg si at øyelysing kan gjøres av flere grunner:

  1. Hvis hunden skal brukes i avl (og det er en anbefaling/krav fra raseklubben)
  2. Hvis du mistenker noe selv (kanskje ikke det første man gjør, men der kommer jo dyrlegen inn i bildet)
  3. For oppdretters skyld; da vet h*n at hunden er fri/syk og kan planlegge avlen sin videre ut fra dette. Handler om kombinasjoner av foreldre osv. (Fx bør vel ikke en hund som har en søster/bror med PRA brukes i avl, eller hva sier du Caroline som har litt mer peiling?)

Jeg har ikke øyelyst selv enda, så jeg skal vel ikke snakke så høyt, men planen er å gjøre det en gang det passer slik på utstilling.. :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig lyser man for mer, men det er sykdommene som finnes på sheltie jeg er mest kjent med. Katarakt, stær, colobom mm. kan også oppdages i voksen alder.

For oppdretters skyld; da vet h*n at hunden er fri/syk og kan planlegge avlen sin videre ut fra dette. Handler om kombinasjoner av foreldre osv. (Fx bør vel ikke en hund som har en søster/bror med PRA brukes i avl, eller hva sier du Caroline som har litt mer peiling?)

Jepp, på sheltie skal de faktisk ikke ha bærere innenfor 5 ledd på begge sider av stamtavlen engang. Har man en hund med én kjent bærer innenfor 5 ledd skal den da pares med en helt uten kjente bærere. Selvsagt lurt å se forbi 5 ledd også.

Med bærer menes mor, far eller kullsøsken til en PRA-hund som selv ikke har utviklet/er sjekket med PRA. Det finnes desverre ingen gentest på sheltie enda, men de jobber med det. Det største problemet er at folk holder det skjult om hundene har PRA og ikke leverer inn blodprøver <_< Hurra for rasens beste liksom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...