Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva ser DU etter hos en oppdretter?


linn88

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sitter å lurer på hva det er som gjør at vi velger den/de oppdretterene som vi gjør?

Har du som valpekjøper noen spesielle krav til de du skal kjøpe hund hos? Og hva er de?

Når det gjelder bl.a:

-Avls dyr (Helse, resultater, gemytt o.s.v).

-Hvordan hundene har det hos oppdretter (hvor de bor, hva de gjør o.s.v).

-Oppdretters verdier i avl.

-Valpenes tid hos oppdretter.

-Pris.

-Oppdretter som person.

-Oppdretters erfaring med rasen.

Skrevet

Som valpekjøper selv ser jeg først og fremst på kombinasjonen (dvs stamtavlen) - om det er noe som jeg synes ser spennende, interessant, tja..

Den siste hunden jeg kjøpte vil vel gå innunder: "something old, something new, something borrowed, something blue". Litt gamle linjer som man kjenner fra før, litt nytt blod med tyske linjer, det lånte må jo være at selv om kullet var født i Tyskland, var faren fra en Eng. kennel, og det blå er jo selvsagt at valpen jeg fikk tilbud om faktisk var blå, da..

Men nå har jeg jo drevet med rasen min i noen-og-tyve år, så det er klart at bare en stamtavle sier meg veldig mye om jeg i det hele tatt er interessert eller ikke.

Hvordan oppdr. har det, er som person, etc bryr jeg meg ikke så mye om, da de fleste hundene jeg har kjøpt er fra langtvekkistan, så jeg kjenner ikke opprd. før etter at man har kjøpt valpen/hunden, liksom..

Men man hører jo litt på hva "folk" sier, selvsagt. Og jeg hadde nok nølt lenge med å kjøpe hvis man visste (trodde) at oppdr. var fæl med hundene sine, selvsagt. Eller hadde rovdrift på tispene, 50 hunder på bås, etc.

Pris finner man ut av når man har bestemt seg for hunden - spør aldri om sånt på forhånd, jeg...

Oppdr. erfaring er dog ganske viktig, ja. Særlig hvis jeg ikke har mulighet til å reise over og "plukke ut valp" selv. Da vil jeg jo gjerne se at oppdr. har greid å beholde ("finne") gode hunder fra tidligere kull (og gjerne tilsvarende linjer)...

Hvis jeg skulle kjøpe meg en rase jeg ikke kjenner oppdr/linjer etc fra før ville jeg brukt de kontakter jeg har i hundeverden.

Finne en person man vet har meget god kunnskap om rasen OG som man stoler på vil si sannheten. Høre med den "hva som finnes", hva man skal være obs på, hvilke linjer de vet som er sunne, friske, hyggelige og gjerne pene, osv.

Susanne

Skrevet

Jeg vil først og fremst ha en oppdretter som jeg selv liker, som jeg føler deler mine oppfatninger om hundehold osv. Jeg ser også etter en oppdretter som sosialiserer valpene godt, har de inne i huset og utsetter de for dagligdagse situasjoner. Foreldre osv er ikke så viktig, dog passer jeg på at det ikke er hunder med like foreldre osv, fort at det blir mye av de samme familiene når det er lite avlsmateriale (som her i nord).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...