Gå til innhold
Hundesonen.no

Norsk Elghund Grå


Barooo

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fått en forespørsel om å handle en, som overskriften sier, en Elghund, men er litt usikker på regler osv, det er jo veldig få utstillinger de får være med på... :)

Jeg lurer på om noen her inne vet reglene for å få fram en Elghund til Nuch(det er lov å håpe)?

Kunne sikkert googlet i hele natt, men..

Hun er, i mitt øye, en nydelig hund,... :)

Skrevet

Du behøver ikke å google så lenge, alt av regelverk finnes på Norsk Kennel Klubs sider.

Her søker du opp alle utstillinger som NEG kan stille på.

For å bli champion må hunden ha tre cert, minst ett må være vunnet på NKK-utstilling eller annen "storcert"-utstilling, et cert må være vunnet etter 24 mnd, og det må være vunnet for tre forskjellige dommere.

På side 5 i PDF'en du finner her står tilleggskrav for championat - det er kort oppsummert en førstepremie på bandhund- eller løshundprøve i et av de nordiske landene.

Her finner du link til utstillingsreglene, hvor det står på side 8 hvordan en NEG kan få cert. Kort oppsummert må hunden ha oppnådd premiering på jaktprøve (ikke nødvendigvis førstepremie), for å være berettiget til å delta i bruksklasse, hvor certet kan deles ut. Det går da til vinneren, hvis denne er av CK-kvalitet, og ikke er fullcertet. Ellers går certet til nestemann, hvis den har CK-kvalitet og ikke er fullcertet, også videre.

Og fullcertet er at hunden har de tre certene den trenger for å bli utstillingschampion, men mangler jaktpremiering, og fullcertet er det bare noen raser som blir - primært jaktraser.

Spør om det er noe mer, jeg kjeder meg og svarer langt og gjerne...

Skrevet

TUSEN TAKK... :)

Jeg hadde funnet hvilke uts de kunne være med på, men det var resten... ;)

Jeg kan jo utstillingsreglene for andre raser, men det var akkurat disse ekstra tingene...skjønner jeg det rett at man får ikke cert utenom i bruksklasse?

Så det å stille NEG før de har oppnådd premiering på jaktprøve, er egentlig ikke "vits" i, hvis man er ute etter cert?

Nå tror jeg disse bare ha en kritikk i første omgang. :)

Lenge leve latskapen, og tusen takk til deg...hehe.... :)

Veldig trøtt, lang dag med skogstur, lydighetskurs, osv osv..min lille unnskyldning..

Skrevet

OT men med den nyssjerring personligheten min så må jeg bare spørre hvem sin hund er det? Noen rundt her eller? :) og hvilken utstilling skal du på med den?:) kanskje jeg kommer og ser

Skrevet
TUSEN TAKK... :)

Jeg hadde funnet hvilke uts de kunne være med på, men det var resten... :D

Jeg kan jo utstillingsreglene for andre raser, men det var akkurat disse ekstra tingene...skjønner jeg det rett at man får ikke cert utenom i bruksklasse?

Så det å stille NEG før de har oppnådd premiering på jaktprøve, er egentlig ikke "vits" i, hvis man er ute etter cert?

Nå tror jeg disse bare ha en kritikk i første omgang. :)

Lenge leve latskapen, og tusen takk til deg...hehe.... :)

Veldig trøtt, lang dag med skogstur, lydighetskurs, osv osv..min lille unnskyldning..

Nå er det faktisk endel utstilinger for NEG rundt om i landet, i tilegg til Nkk. Så vet du det ;)

Du kan ikke få Cert utenom bruksklassen, og om du er ute etter denne så er det vel egentlig ingen vits å stille før hunden er brukspremiert. De kan jo få Ck og Bir forde liksom, men det blir jo aldri noen cert;)

Skrevet
TUSEN TAKK... :)

Jeg hadde funnet hvilke uts de kunne være med på, men det var resten... ;)

Jeg kan jo utstillingsreglene for andre raser, men det var akkurat disse ekstra tingene...skjønner jeg det rett at man får ikke cert utenom i bruksklasse?

Så det å stille NEG før de har oppnådd premiering på jaktprøve, er egentlig ikke "vits" i, hvis man er ute etter cert?

Nå tror jeg disse bare ha en kritikk i første omgang. :)

Lenge leve latskapen, og tusen takk til deg...hehe.... :)

Veldig trøtt, lang dag med skogstur, lydighetskurs, osv osv..min lille unnskyldning..

Tja, vits og vits. Du har jo for eksempel den delen av utstilling som utgjør sosial- og miljøtrening, og generell utstillingstrening. Og har man en pen hannhund, får man markedsført den som avlshund. OK, den får ikke cert, men kan jo sanke CK. Er den veldig pen, får man jo CACIB, for de som tenker slike titler.

Det finnes kanskje mestvinnendelister også for NEG?

På NKK-utstillinger vil jo rasevinneren være med å konkurrere om årets norske hund.

Dessuten er det også krav til utstillingsresultat for å få jakttitler, så det er jo mange som svinser innom for å få den annenpremien de trenger der.

Poenget mitt er at det er mange grunner til å dra på utstilling, folk har ulik motivasjon, og jeg vil ikke si at det automatisk ikke er noen vits i å stille før den kan gå i bruksklasse.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...