Gå til innhold
Hundesonen.no

Anatomiskisser/ord og uttrykk


EBHouge

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet om anatomiskisser på nettet med norske uttrykk (aller helst med engelske OG norske, men det er vel grenser for hvor storforlangende man kan være... :blink: ).

Driver og oversetter kritikker for raseklubben, og det er ikke alltid like lett...

post-1847-1203288215_thumb.jpg

Guest Gråtass
Skrevet

Har ikke noen oversikt, men kan gi deg navn på ihvertfall noen av de engelske/latinske ordene som står på den plansjen du har lagt inn her:

*Occiput- Nakkeknøl

*Neck - nakke

*Back- rygg

*loin- lend

*croup- halestump

*Pelvis- bekken

*upper tigh- lår (egentl gluticus maximus tilsvarer vår sete muskel)

* stifle- Kne

*hock joints- haseledd

*metatarsus- mellomhånd

* elbow-albue

*brisket- brystkorg

*upper arm- overarm

*forechest- bryst/bringe

*shoulderblade-skulderblad

*flank- flanken

Resten må jeg slå opp i den store kloke boken for eksakt oversettelse, så det får bli i morgen..

Skrevet

tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

Guest Gråtass
Skrevet
tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

hmm thigh er lår, så dette tilsvarer vel lårmuskler, må se i anatomibokji hva som står der.. også ang croup..

Skrevet
tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

På den plansjen jeg har står det:

First fhigh: Lårben

Second thigh: Leggben

Skrevet

Denne bør kunne være til god hjelp.

Siden du gjør en jobb for raseklubben: Kanskje de sitter på NKKs dommerutdannelseskompendium. I et av disse står det en ordliste på norsk, engelsk og tysk over en rekke kynologiske termer. Må jo være en enkel sak å kopiere opp til deg som virkelig kan trenge det. Tror også den er i ringsekretærkompendiet, om noen har det i klubben.

Skrevet

Withers - manke

Front/back pasterns - mellomhånd/mellomfot

Pelvis vil vel bli sittebensknute på hund, da man gjerne måler hundens lengde fra brystbensspiss til sittebensknute?

Croup er kryss ja. Ang. upper og lower thigh tror jeg det er overlår og underlår.

Mista bildet når jeg skrev svar, så jeg får evt.. redigere inn om det var mer som mangla i lista jeg visste hva var.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...