Gå til innhold
Hundesonen.no

Anatomiskisser/ord og uttrykk


EBHouge

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet om anatomiskisser på nettet med norske uttrykk (aller helst med engelske OG norske, men det er vel grenser for hvor storforlangende man kan være... :blink: ).

Driver og oversetter kritikker for raseklubben, og det er ikke alltid like lett...

post-1847-1203288215_thumb.jpg

Guest Gråtass
Skrevet

Har ikke noen oversikt, men kan gi deg navn på ihvertfall noen av de engelske/latinske ordene som står på den plansjen du har lagt inn her:

*Occiput- Nakkeknøl

*Neck - nakke

*Back- rygg

*loin- lend

*croup- halestump

*Pelvis- bekken

*upper tigh- lår (egentl gluticus maximus tilsvarer vår sete muskel)

* stifle- Kne

*hock joints- haseledd

*metatarsus- mellomhånd

* elbow-albue

*brisket- brystkorg

*upper arm- overarm

*forechest- bryst/bringe

*shoulderblade-skulderblad

*flank- flanken

Resten må jeg slå opp i den store kloke boken for eksakt oversettelse, så det får bli i morgen..

Skrevet

tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

Guest Gråtass
Skrevet
tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

hmm thigh er lår, så dette tilsvarer vel lårmuskler, må se i anatomibokji hva som står der.. også ang croup..

Skrevet
tusen takk, så langt! :D

Du har vel ikke noe forslag til "first thigh" og "second thigh", vel?

Men er ikke "croup" kryss, da? Tar jeg så feil?

Sukk...jeg skal liksom være flink i engelsk, jeg... :blink:

På den plansjen jeg har står det:

First fhigh: Lårben

Second thigh: Leggben

Skrevet

Denne bør kunne være til god hjelp.

Siden du gjør en jobb for raseklubben: Kanskje de sitter på NKKs dommerutdannelseskompendium. I et av disse står det en ordliste på norsk, engelsk og tysk over en rekke kynologiske termer. Må jo være en enkel sak å kopiere opp til deg som virkelig kan trenge det. Tror også den er i ringsekretærkompendiet, om noen har det i klubben.

Skrevet

Withers - manke

Front/back pasterns - mellomhånd/mellomfot

Pelvis vil vel bli sittebensknute på hund, da man gjerne måler hundens lengde fra brystbensspiss til sittebensknute?

Croup er kryss ja. Ang. upper og lower thigh tror jeg det er overlår og underlår.

Mista bildet når jeg skrev svar, så jeg får evt.. redigere inn om det var mer som mangla i lista jeg visste hva var.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...