Gå til innhold
Hundesonen.no

"spare" på maten?


Zoey

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en Whippet på 11 mnd, og hun har aldri vært noen storspiser, men klarer å få i henne nok til at hun er i forholdsvis godt hold..

Jeg råforer henne nå, tørrfor spiser hun til nød hvis det ikke finnes noe annet, eller hvis det er andre hunders mat :)

Men saken er altså at: Det som er igjen av maten hennes vil hun "spare" på, og tydeligvis "gjemme unna"

Hun dytter på kjøttet med frammtennene, og "graver" over det med snuta.. følger vi ikke meg på henne når hun spiser klarer hun å dytte det ned mllom sofaputer, i kurven sin ol.. <_<

Jeg misstenker at hun får 1.løpetid snart, for hun har vært veldig merkelig i det siste, og røyter som er gal!

Saken er at nå har "matsparingen" økt styrke..! Hun prøver å gjemme det i steden for å spise det, vil ikke ha om det er for store biter, og å gi henne bein nå er uaktuelt, for det ender opp i sofaen.. Garantert!! :)

Hun gjemmer nå også grisehaler, tyggebein ol hvis hun får det..

Det har ikke vært noe stort problem før, for hun har som regel bare gjort dette når hun er mett, og ikke vil ha mer, men nå har jeg problemer med å få henne til å spise i det store og hele.. Fikk lirket i en kotelett i dag, og dette er en stooor yndling i matveien som vanligvis går ned på en svupp! Måtte også skjære den opp i bittesmå biter, hvis ikke prøvde hun bare å "gjemme" de i steden for å spise..

Så en rev gjorde noe lignende på tv, så regner med at det er bare en del av innstinktet, men noen som vet sikkert?

Hun er heldigvis ikke gått nevneverdig ned i vekt, og allmentillstand er også bra!

noen som har peiling?

Skrevet

Hva med å gi henne litt mindre porsjoner og heller fore en gang ekstra?

Gamlemor her mistet også matlysten før første løpetid, og så lenge allmentilstanden er bra og hun får i seg nok mat så ville jeg ikke bekymret meg :)

Skrevet

At det ligger i instinktet er i hvert fall sikkert, hvem har ikke kjøttbein nedgravd rundt i hagen ???

Men ikke særlig praktisk med en innehund som i tillegg er litt på den skrantne siden :heart:

Jeg ser for meg halv kotelett innimellom sofaputene Bøhø :D Eller biter med vom... ennå verre. Har du prøvd med fisk? Kaos er mere glad i fisk enn kjøttt, tror jeg. Jeg klipper den i biter med kyllingsaks, er så fort gjort atte...

(men hvis hun gjemmer den+ det tør jeg ikke engang tenke på)

Håper du finner ut av det

Skrevet

Hun liker ikke fisk heller, det har hun aldri likt... Det eneste hun spiser om dagen er kotelett og egg..

Egg fordi det er flytene, og køl umulig å gjemme, så hu MÅ bare spise det opp, og koteletter fordi jeg får kuttet det i små biter, og brukt det som godbiter, som selvfølgelig MÅ svelges fort.. Og kotlettbeinet går ned hvis vi har drakamp med det..

Men ALT annet skal gjemmes.. blir snart gaaal!

Nå han hun holdt på med dette ei uke..

Fikk ny ladning V&H i dag, og mens jeg pakka det (satt på gulvet) dreiv hu besatt å pakka plasten over kjøttet igjen.. Måtte tilslutt be henne gå å legge seg :heart:

Hadde hu bare spist det, så hadde jo alt vært bra, men det skal altså først gjemmes, så "mørnes" i sofaputa et par timer, for så graves opp igjen og spises.. håpløst..

Det skyldige dyret..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...