Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan får jeg hun til å holde gjenstanden lenger?


Renate A

Recommended Posts

Chicka henter og kommer fint inn på plass med gjendstandene som hun apporterer, MEN hun slipper så fort...hun slipper nesten før jeg sier "takk".

Nå skal det sies at vi har ikke øvd akkurat dette steget så godt inn, har akkurat kommet så langt at hun kommer i god fart med gjendstanden inn på plass mens jeg står (før satt jeg på huk), men som sagt så slipper hun veldig fort.

Øvde litt idag, men jeg er litt usikker på hvordan jeg skal øve det inn og tenkte å spørre dere om tips før jeg begynner å øve mer på det imorgen.

Prøvde litt med å la hun bite over gjendstanden og holde den litt i munnen, men hun slipper den ganske fort igjen, selvom jeg gjør det på denne måten.

Noen tips? :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sleit med dette på feltet med Nirm. Han var veldig løs i kjeften når han kom inn med de, og de havna ofte på bakken. Jeg starta å belønne litt med drakamp med feltgjenstanden. Da fikk han fort et kraftigere bitt ved innkomst, og han holder i helt til jeg sier takk, eller gir tegn for belønning. Nå har jeg avlevering foran da, så aner ikke hvordan det vil fungere på hunder som avleverer på siden, eller om det vil fungere på din hund. Men dette funka for oss. Jeg kamper med apportbukker og tidvis. Har aldri fått tygg, uvilje mot avlevering eller problemer med slipper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitt beste tips: Ikke si "takk" og så belønn slippen når hun kommer inn - bare belønn når hun har sittet stille og holdt fast i f.eks. et sekund, så to sekunder, så fem osv. Slipp-delen kommer som oftest naturlig av seg selv.

Et annet tips er å trene på at du har hånda på/i nærheten av apporten uten at hun slipper den. Dette momentet kan du gjerne trene på mens hun er foran deg - presenter apportbukken, la henne ta den, vent noen sekunder før du tar hånda mot apportbukken. Holder hun fast så belønner du (bare si "bra" og gi belønning, ikke bry deg om at apportbukken automatisk faller ut), og så setter du høyere krav neste gang - at du får ha hånda PÅ apporten f.eks. Om hun slipper når du tar hånda mot apporten, tar du den opp og bak ryggen din før du presenterer den på nytt igjen et par-tre sekunder etterpå. Gå saktere fram.

Når hunden behersker dette, kan du overføre det til utgangsstilling. Da får du en hund som ikke automatisk slipper selv om hånda di er i nærheten av apportbukken. :D

Om problemet ikke ligger så mye i det at du er i ferd med å ta i mot apporten, mer det at hun ikke gidder å holde den så veldig lenge, ville jeg ha gradvis shapet opp tiden hun må holde apporten før hun får belønning, enkelt og greit. Ellers så kan du kanskje få noen tips her også: http://dyresonen.no/forum/index.php?showtopic=28693&hl=

Lykke til :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...