Jump to content
Hundesonen.no

Nervøs hund..


MariaN

Recommended Posts

Vi passer en hund i kveld.

Border Collie/svart elghund om jeg husker rett. Hun er ca 6 mnd gammel.

Jeg syns hun er veldig nervøs.

Skulle ha på henne halsbåndet og da la hun seg ned.

Jeg ropte på henne, men da gikk hun andre veien, og når jeg gikk etter henne la hun seg skinnflat.

Hun blir også litt redd Diesel hver gang de møtes. Men det er kanskje ikke så rart :ahappy:

Hun er skvetten/nervøs til OSS, men hun er sikkert mer livlig hjemme (hun er litt 'nervøs' generelt).

Hvorfor er hun 'nervøs'? Er det blandingen som gjør det?

Hun er IKKE mishandlet eller opplevd noe annet vondt i livet.

Hva kan gjøres for at hun får litt mer 'selvtilitt'?

Jeg skal vise denne tråden til eieren senere, kanskje hun får noen tips :)

Link to comment
Share on other sites

Det kan være en million grunner til at en valp har nervøse trekk. Den kan ha hatt en ufullstendig oppvekst hvor den har fått for lite av de inntrykkene en liten valp burde ha med seg videre i livet nå til dags. Den kan ha nervøse foreldre med "dårlige" gener. Den kan ha nervøse slektninger enda lengre ut i slekta. Den kan være syk. Den kan ha vondt. Den kan være understimulert, den kan være overstimulert. Den kan ha opplevd èn liten eller flere små "ubetydelige" hendelser tidlig i livet som har satt dype spor.

Jeg tror den lista kunne blitt veldig, veldig lang..

Det er neppe blandingen i seg selv som gjør henne nervøs iallefall.

Link to comment
Share on other sites

Det jeg har erfart med Kali som også kan være litt smånervøs til tider, er at oppmuntring er den beste løsningen. Det blir litt annerledes for deg i og med at det ikke er din hund og at hun kanskje oppfører seg slik rundt mennesker hun ikke kjenner så godt, men du kan bruke mye godbiter eller ball hvis hun liker det for at hun skal føle seg trygg på deg eller bare kos og dempende signaler. Slik at hun skjønner at hun kan føle seg trygg, og dermed slutter hun nok å dempe når dere tar eller går mot henne.

Rolige og nervøse hunder kan føle seg stressa hvis de er med veldig lekne og aktive hunder som kanskje ikke alltid tar de dempene signalene de sender. Så hvis hunden din skremmer den du har på besøk, så bør du ta ham vekk fra henne, spesielt hvis det ikke er noen plass hun kan legge seg for å være i fred.

Mine tips til eierne er at de må lære seg å lese henne, og se når hun gir de små tegnene på nervøse signaler slik at de enten kan ta henne vekk fra situasjonen før det blir verre eller at de kan oppmuntre henne med godbiter eller leke mens de roser henne. Det er ikke alltid oppmuntring hjelper, spesielt hvis hunden blir så redd at den skjelver og hjemmer seg. Men oppmuntring er veldig bra å bruke i forhold til sosialisering og håndtering osv.. Bare for å ta det eksempelet at hun gikk bort fra deg når du ropte på henne og la seg rett ned når du gikk mot. Det er veldig typiske signaler fra en hund som føler seg truet. Det som er lurt da er feks å rope på henne når du står med ryggen til med en godbit eller gå motsatt vei når du roper på henne.

Håper det var svar på noe av det du lurte på :blink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...