Gå til innhold
Hundesonen.no

Varsling ved lyder


Tollertassen

Recommended Posts

Skrevet

Bailey har begynt å varsle ved lyder i gangen den siste uken, men hovedsakelig når vi er hjemme. Hvordan bør dette håndteres, vi har naboer og forholde oss til og ganske redd for å gjøre oss upopulære. Dreier seg om tre, fire ganger om dagen og varer høyst 1 minutt.

Tok opp lyd når han var hjemme i går og da var det kun et bjeff, men også noe nytt en liten ulesang på ca et minutt ca en time etter at vi dro hjemmefra. Dette har han heller aldri gjort.

Han kan også utagere tidvis når det er mørket ute, men dette er mye på grunn av at noen med overlegg har skremt vannet av han.

Kan dette bare være spøkelsesalderen (syv mnd) eller kan det være noe mer som også kan eksalere?

Hvordan hadde dere håndtert dette?

Håper noen kan hjelpe meg med noen gode råd på dette da jeg har en følelse at det eskalerer for hver dag som går. Tror bjeffingen er en kombinasjon av varsling (da særlig inne) og ren usikkerhet. Dermed er det vanskelig å vite hvordan man skal angripe de to ulike handlingene. Metoden som jeg bruker nå er å avlede, men dette virker som om det har null effekt. Ute har jeg vært rimelig krass, dette hjelper heller ikke. Har fått han til å sitte og prøve å oppnå kontakt FØR adferden utløses og dette virker bra, men er jo ikke i alle situasjoner han er bjeffete heller. Så vær så snill noen som kan hjelpe meg?

Skrevet

Høres veldig ut som spøkelsesalderen er begynt! Men er du usikker, eller bare trenger veileding videre, så ville jeg ha hørt med en adferdspesialist. Er ikke så dyrt som det høres ut til, har jeg hørt :ahappy:

Skrevet

Hei.

Vår hund på 10 måneder varsler også. Han bjeffer og knurrer på folk til han får hilse.

Men logrer masse med halen og er veldig glad for å møte folk.

Han bjeffer når jeg og min samboer kommer og, og av og til uler han.

Vil dette bedre seg?

Han er blanding av engelsk setter og border colli og er eb neget oppvakt hund.

Hva skal man gjøre med denne adferden? Dette er min første hund så jeg er litt usikker.

Vil ikke kjefte for mye på han, har hørt at dette kan gjøre til at han forbinner det at folk kommer med noe ille.

(beklager at jeg tar opp denne tråden med min hund, men på mange forum blir follk sinte om man lager en ny tråd)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...