Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med sheltie


PhoNuLi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ei sheltie tispe på 18 mnd, som nettopp har hatt sin første (eller muligens andre) løpetid, og jeg ser at hun har lagt på seg en del etter dette <_<

Vi har ikke økt formengden, men gir det vi alltid har gitt henne. Bør vi minke litt på mengden? Bør hun få flere måltider? og er det vanlig å legge på seg etter løpetid?

Hun er 37 cm høy, hvis det hjelper=) Må også si at nå er hun konstant sulten, og går bort til matskåla flere ganger til dagen..

Skrevet

Mine har også lagt mer på seg når de har sluttet å vokse, ganske naturlig kanskje? At kroppen får brukt energien på annet enn å vokse liksom? De har dog aldri blitt feite, de har hatt vanskelig for å legge på seg mens de har vokst og blitt heller normale etter 15-18 mnd.

Skrevet
Må også si at nå er hun konstant sulten, og går bort til matskåla flere ganger til dagen..

Veldig mange raser er av den oppfatning at de er nær sultedøden, og vil spise alt som tilbys dem. Så at hunden vil spise mer, betyr ikke nødvendigvis at den trenger mer mat.

Går hun bort til matskålen, så sørg for å sette den et sted hun ikke når/ser den. Så slipper også hunden å bli påminnet om og så fokusert på at det kunne vært mat i skåla.

Skrevet

Takk for svar :lol:

Phoebe har heller ikke blitt feit, men jeg ser at hun har lagt på seg litt.

Jeg kan prøve å fjerne matskåla etter hun har spist.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...