Gå til innhold
Hundesonen.no

Klippe ned hunden på denne årstiden?


Turnip

Recommended Posts

Skrevet

Jeg pleier å klippe ned (barberer) Mike pga pelskvaliteten hans er ikke så bra, og pelsen hans er veldig seig og fett og tover seg fort. Jeg bruker ca 30 min hver dag nå på å ordne med pelsen hans og han må vaskes ofte pga han får så store knuter. Jeg skulle egentlig klippe han ned før vinteren, men maskinen var ikke i stand da, så det ble ikke noe av. Er det dumt av meg å klippe han ned nå da?? Har dekken til han hvis han skulle fryse.

Skrevet

Tviler på at det skader. Men nå vet ikke jeg hvor mye ute dere er, hvor kaldt det er, og hvor kort du klipper. Du har jo dekken, og du merker jo om hunden fryser (i alle fall når dere kommer inn, og så vet du det til neste gang).

Skrevet

Fanerne på ben og mave kan du sagtens klippe af, og du kan også klippe ørerne, jeg ville nok ikke klippe ham for langt ned på selve kroppen, men kommer jo an på hvor lang pels han har der, ville ihvertfald gøre det så han stadig har 3 cm pels.

Har aldrig selv klippet min cocker på kroppen, men kun trukket de døde hår af med en pimpsten, fået at vide af flere cocker avlere i Danmark, at hvis man først starter barberingen på kroppen, så vokser pelsen det hurtigere og bliver tykkere, og sværere at holde.

Skrevet

Nå er han klippet ned, det går ikke ann å stille maskinen, så han har rundt 1 cm pels overalt.

Pelsen hans ble så og si ødelagt etter at han ble kasterert... veterinæren finner ikke ut hvorfor og hva jeg kan gi han får at noe kan hjelpe. Generelt så hadde han ikke en typisk cockerklipp, han er klippet ned endel før, så han er veldig bølgete i pelsen og har har like mye hår på beina som han har på ryggen :rolleyes: Blue/roan får endel pels i forhold til andre farger, pelsen er ganske kraftig.

Vi er endel ute med han, men tar på han dekken hvis jeg ser at han fryser. Vi står ikke mye rolig på tur, er i bevegelse så og si hele tiden.

Skrevet

Jeg barberte Ebbe (cavalier) helt kort-hele året. Klippet vel annenhver mnd. Ikke noe problem, jeg bare brukte dekken når det var kaldt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...