Gå til innhold
Hundesonen.no

Klippe ned hunden på denne årstiden?


Turnip

Recommended Posts

Skrevet

Jeg pleier å klippe ned (barberer) Mike pga pelskvaliteten hans er ikke så bra, og pelsen hans er veldig seig og fett og tover seg fort. Jeg bruker ca 30 min hver dag nå på å ordne med pelsen hans og han må vaskes ofte pga han får så store knuter. Jeg skulle egentlig klippe han ned før vinteren, men maskinen var ikke i stand da, så det ble ikke noe av. Er det dumt av meg å klippe han ned nå da?? Har dekken til han hvis han skulle fryse.

Skrevet

Tviler på at det skader. Men nå vet ikke jeg hvor mye ute dere er, hvor kaldt det er, og hvor kort du klipper. Du har jo dekken, og du merker jo om hunden fryser (i alle fall når dere kommer inn, og så vet du det til neste gang).

Skrevet

Fanerne på ben og mave kan du sagtens klippe af, og du kan også klippe ørerne, jeg ville nok ikke klippe ham for langt ned på selve kroppen, men kommer jo an på hvor lang pels han har der, ville ihvertfald gøre det så han stadig har 3 cm pels.

Har aldrig selv klippet min cocker på kroppen, men kun trukket de døde hår af med en pimpsten, fået at vide af flere cocker avlere i Danmark, at hvis man først starter barberingen på kroppen, så vokser pelsen det hurtigere og bliver tykkere, og sværere at holde.

Skrevet

Nå er han klippet ned, det går ikke ann å stille maskinen, så han har rundt 1 cm pels overalt.

Pelsen hans ble så og si ødelagt etter at han ble kasterert... veterinæren finner ikke ut hvorfor og hva jeg kan gi han får at noe kan hjelpe. Generelt så hadde han ikke en typisk cockerklipp, han er klippet ned endel før, så han er veldig bølgete i pelsen og har har like mye hår på beina som han har på ryggen :rolleyes: Blue/roan får endel pels i forhold til andre farger, pelsen er ganske kraftig.

Vi er endel ute med han, men tar på han dekken hvis jeg ser at han fryser. Vi står ikke mye rolig på tur, er i bevegelse så og si hele tiden.

Skrevet

Jeg barberte Ebbe (cavalier) helt kort-hele året. Klippet vel annenhver mnd. Ikke noe problem, jeg bare brukte dekken når det var kaldt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...