Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvorfor er det enkelte hunder ALT skal gå alt med?


NBE

Recommended Posts

Skrevet

Hvorfor er det enkelte hunder ALT skal gå alt med?? Det kunne selvsagt vært ENDA verre, men akkurat nå har jeg vanskeligheter med å forestille meg dette..

Jeg har en hund med allergi, som jeg har prøvd det meste på, men har nå begynt med naturmedisin som siste utvei.

Etter nedtrapping av kortisonen syntes jeg nå det var blitt litt bedre, helt til jeg igår oppdaget hårtap rundt hals og nye småsår som resultat av kløe. Som om ikke dette var nok har vi iløpet av uken som var måttet fjerne en jursvulst, noe som innebærer full narkose, sting, lampeskjerm etc... You know the drill.

På lørdagen var vi ute og gikk en tur, hunden virket kvikk og rask.. helt til hun plutselig begynte og halte... og SÅ var det tilbake til dyrlegen for å sy i en pote vi tror er blitt skadet av glassskår :ahappy: Selvfølgelig betyr dette 2-3 uker med ro, og en hund som mest samnsnelig kommer til å fly på veggen av ren kjedsomhet.. ;)

Ordtaket om at en "ulykke" sjelden kommer alene syntes så skremmende virkelig..

Er det JEG som er forbannet eller er det den stakkars hunden?? :P

Mvh NBE

Skrevet

Hehe, kjenner følelsen!!

Hunden min har vært rammet med utrolig mange sykdommer i en alder av 22 måneder. Er alltid ett eller annet... Er vel noen som har litt mer ufaks enn andre kan man si <_<

Skrevet

Føler veldig med deg.. Siden jeg fikk Buddy som nå er 18 mnd har jeg vært hos dyrelegen annenhver mnd. (om ikke flere ganger) Han er veldig vilter noe jeg tror fører til alle "ulykkene". I tillegg har han vært å uheldig med 2 avrevne korsbånd. Han er akkurat ferdig med operasjon nr 2, så nå blir det fra 6 til 10 mnd til med opptrening. Stakkars hund..har ikke fått lov å løpe siden i fjor sommer da første korsbånd røk! Nå håper vi begge to på at uflaksen er over, og Buddy slipper å dra så ofte til dyrelegen:) Han er også blitt eldre og roligere, noe som sikkert hjelper! Selv om det dessverre virker som om noen er mer uheldig enn andre..

Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...