Gå til innhold
Hundesonen.no

Utstilling i Danmark og Sverige


jaktlykke

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har vurdert å reise til Danmark på utstilling (KBHV) og direkte videre til Stockholm og World Winner og deretter dra hjem til Norge. Det blir en hel rundtur men har man ferie så kan det jo være greit å slå to fluer i et smekk!

Amigo er rabiesvaksinert så det er ikke noe problem. Men er det noe jeg må tenke på i forhold til denne ormekuren? Vi reiser jo Norge-Danmark-Sverige-Norge i løpet av 8 dager. Når og hvor skal han ta tablettene? Før jeg forlater Danmark og inn i Sverige og så gjenta når jeg kommer hjem til Norge?

Fint om noen kunne opplyst meg.

Skrevet

Du må i alle fall ta ormekuren i Danmark, for å komme lovlig inn i Sverige. Svenskene har ikke krav om å gjenta ormekuren når man er tilbake i landet.

Men så sier det norske mattilsynet: Norske dyr som reiser til utlandet for kortere perioder enn 10 dager, skal behandles i utlandet før innreise til Norge. Behandlingen mot echinococcose skal gjentas senest 7 dager etter innførsel og dokumenteres i passet av veterinær. (Kravet om behandling mot echinococcose gjelder likevel ikke for hund og katt som de siste 12 månedene kun har oppholdt seg i Norge, Sverige og Finland.).

Ergo må jo eneste korrekte måte å gjøre dette på være å gi ormekuren når du er tilbake i Norge igjen etter din rundreise (senest 7 dager etter du kommer hjem).

Da har du oppfylt alle krav - dels det inn til Sverige, også inn til Norge når ormekuren er foretatt.

Susanne

Skrevet

kanskje OT men jeg skal til sverige på WW må jeg gi hunden ormekur? trodde ikke det gjalt til sverige jeg? :lol:

Skrevet

Takk for svar Susanne. Så om jeg har skjønt alt rett så gir jeg Amigo en ormekur i Danmark og deretter gjenta den når jeg kommer hjem til Norge.

Et lite tilleggsspørsmål; får jeg tablettene hos veterinær på utstillingen i Danmark eller må jeg ha de med meg hjemmefra?

Arielle: HER finner du de vaksinasjonskravene som stilles for å stille hunden på World Dog Show. (klikk World Dog Show/Utställning/Viktig Information/Krav vaccinering).

Det står også: "Tänk på att för att delta vid utställning, prov eller tävling i Sverige ska hunden vara vaccinerad mot valpsjuka, vilket inte är ett krav för inresa till Sverige."

Skrevet

men ville tro at hvis du fulgte vaksinene i norge så er det det samme i sverige. Alså er hunden gokjent vaksinert her er det ingen problem og stille i sverige.

Skrevet
Vil tro det er lurt å ha med seg egne?

Ang. valpesykevaksine, er ikke den inkludert i den man får i Norge?

Riktig det, valpesyke skal være inkludert i vaksineringen som foretas her hjemme :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...