Gå til innhold
Hundesonen.no

Variasjon fra den daglige treningen


Frost

Recommended Posts

Skrevet

Heihå.

Jeg har en superaktiv og lærevillig hund som er lett å jobbe med.

Trenger litt variasjon fra lydighetstrening og "full fart" trening som agility, ski, jogging osv.

Noen som har noen tips om gode aktiviteter som er rolige og hvor han må bruke hodet?

Gjerne forklaring på innlæring og hvordan det virker :happy:

Skrevet

Hva med sporing?

Nå har jeg ingen peiling på ordentlig sporing men det finner du sikkert

masse info om på nett.

Jeg og Bessie har derimot lekt oss med litt "hobbysporing".

Jeg lar henne finne noe spisende, samme hva egentlig for hun vil gjerne finne det uansett.

Får hunden til å sitte utenfor synsvidde også lager jeg spor ved å gå litt, dytte godbiten i baken før jeg svinger, gå litt o.s.v.

Kan jo lage det så vanskelig man vil så lenge hunden følger med.

Tenkte å begynne å la henne finne ting også men er litt usikker på hvordan jeg skal ta overgangen.

Dette var grusomt forklart ser jeg :D

Håper du skjønner hva jeg mener.

Skrevet
dytte godbiten i baken før jeg svinger, gå litt o.s.v.

Kan jo lage det så vanskelig man vil så lenge hunden følger med.

Tenkte å begynne å la henne finne ting også men er litt usikker på hvordan jeg skal ta overgangen.

*Fnis*.. Tror det blir for de spesielt interesserte.. :D

Skrevet
*Fnis*.. Tror det blir for de spesielt interesserte..

Å så koselig du var da.

Jeg prøvde faktisk å være hyggelig og hjelpe til.

Om du synes det var dumt så kan du jo komme med ett bedre forslag selv da

istedet for å gjøre narr av andre.

Skrevet

du kan lære din hund nogle triks, eller som bessie sagde lægge lidt spor til den, og lære den at finde ting, hvis du har en du nogle gange går med, kan en af jer gemme jer så han skal søge efter hvor i er henne, lære ham at hente forskellige ting til dig hjemme etc.

Der er rigtig mange tig man kan lære sin hund, det er næsten kun fantasien der sætter grænser.

Skrevet
Å så koselig du var da.

Jeg prøvde faktisk å være hyggelig og hjelpe til.

Om du synes det var dumt så kan du jo komme med ett bedre forslag selv da

istedet for å gjøre narr av andre.

Det var nok bare en spøk :D Ikke ta det personlig.

Hva med godbitsøk inne eller ute? Legg ut godbiter forskjellige steder på stua eller lignende, og la hunden finne dem.

Guest Gråtass
Skrevet
Å så koselig du var da.

Jeg prøvde faktisk å være hyggelig og hjelpe til.

Om du synes det var dumt så kan du jo komme med ett bedre forslag selv da

istedet for å gjøre narr av andre.

Gud så hårsåre vi skal være da! Det var faktisk ustyrtelig morsomt å se for seg noen som går rundt med en godbit i rumpa ref din lille trykkleif.. Men for all del vi skal ikke le av noen noengang igjen vi... :rolleyes:

Men til Topic, om du søker på søksøvelser enten her eller på google så får du masse tips. Det finnes også haugevis med bøker som kan kjøpes eller lånes på biblioteket om temaet.

Lykke til!

Skrevet
Å så koselig du var da.

Jeg prøvde faktisk å være hyggelig og hjelpe til.

Om du synes det var dumt så kan du jo komme med ett bedre forslag selv da

istedet for å gjøre narr av andre.

hehe, det var liksom ganske morsomt, ikke rådet om sporing, men skriveleifen. Fniser faktisk ennå, jeg. Og jeg er ganske koselig sånn egentlig. Forslaget ditt om sporing er godt det. *S*

Søksøvelser generelt er god hodebry, også det å lære hunden å skille på dufter. Litt type "narksøk", altså med kaffe, kanel eller hva det måtte være. Ellers er det god trening i å lære hunden å skille på gjenstander og forskjellige navn på dem. F.eks. kom med dorullen, bamsen, skoen osv. Eller hvorfor ikke "åpne kjøleskap og hente en brus-trikset"? Også god timing-trening for fører.. Det er i hvertfall uendelig av muligheter. Lykke til..*S*

Skrevet
Så ikke trykleifen jeg :D

Trodde bare noen var veldig spydig her.

Var litt morsomt ja :D

Vi er ikke så slemme her inne :D Trykkleifen var morsom, jeg lo godt av den selv *flir* Men selve forslaget ditt var veldig bra, tror ingen har noe å utsette på det!

Skrevet

Måtte fnise av skirveleifen jeg også :lol:

Tusen takk for mange gode forslag. Tror vi prøve å søke litt :D

Fikk høre av ei venninne hvordan jeg skulle lære hunden "å være flau", men det skjønte vi ikke så mye av. hehe.

Skrevet
Heihå.

Jeg har en superaktiv og lærevillig hund som er lett å jobbe med.

Trenger litt variasjon fra lydighetstrening og "full fart" trening som agility, ski, jogging osv.

Noen som har noen tips om gode aktiviteter som er rolige og hvor han må bruke hodet?

Gjerne forklaring på innlæring og hvordan det virker :happy:

Her får du noen grunnmomenter som de fleste lydighetsøvelser består av. Det burde være litt av hvert å prøve seg på. De er utarbeiddet av Canis..

Momenter du kan bygge opp lydighetsøvelser på:

Hvilke øvelser kan vi begynne med?

- Å starte med noen utvalgte grunnferdigheter/råmateriale som samtlige lydighetsøvelser bygger på er lurt!

Fokusere mot fører/blikkontakt:

- stående foran

- sittende i utgangsstilling

- under marsj mens fører går baklengs fra hunden

- gradvis over lenger tid og med forstyrrelser

Targeting:

- berøre target stick med snuten

- musematte med labben

- post-it lapp med snuten

- forskjellige avstander

Sitte:

- fra stående foran fører

- fra liggende (sitte opp)

- på avstand (i bånd)

- under marsj mens fører går baklengs fra hunden

- for å be om lov/tillatelse til en fordel

Bakpartskontroll:

- rygge foran fører

- rygge ved førers venstre fot inntil en kant

- rygge ved fot uten vegg

- rygge baklengs i en firkant

Utgangsstilling:

- komme på plass fra foran fører

- komme på plass fra høyre/venstre/bakfra

- vendinger på stedet

Gallopp mot fører:

- spontan gallopp mot fører (på tur osv)

- spontan gallopp fra medhjelper

Gå ved siden av + se opp:

- når fører går baklengs

- når fører går rett fram

- i alle vinkler og gangarter

- lenger og lenger tid og med forstyrrelser

- på forskjellig underlag

Dekk:

- fra stående/sittende foran fører

- fra utgangsstilling

- fra under marsj når fører går baklengs fra hunden

- på avstand

- på forskjellig underlag

(obs.: lurt å fri shape mye hvis vanskelig med dekk!

Lurt å friste med godbit foran men fjerne den hvis hunden kryper, klikk for å tåle denne fristelsen)

Stå:

- foran fører

- under marsj når fører går baklengs fra hunden

- fra sitt og fra dekk

Bli/stadga/holde posisjonen:

- bli sittende

- bli liggende

- bli stående

- fryse labb eller nese mot et target og vente

Selvkontroll:

- se opp/blikkontakt for vær så god

- stå med ryggen til en belønning for vær så god

- komme i utgangsstilling – vær så god

- sitte i utgangsstilling mens man lokker med godbit

- holde fast på apport mens man lokker med godbit

Hold fast:

- sittende eller stående foran fører

- i utgangsstilling

- under marsj og springmarsj

- under innkalling

- med forskjellige gjenstand

Slippe:

- bytte leker frivillig

- stoppe drakamp/lek ved passiv fører

Hoppe:

- ved siden av fører

- fremad hopp (evt. til musematte)

- tilbake hopp

- forskjellige hinder

- fra forskjellige vinkler

Luktdiskriminering:

- en pinne i hver hånd

- to pinner på gulvet

- flere pinner (opp til 6)

Skrevet

Jeg lærte hunden min å rydde etter seg. Det var utfording for hodet hans det. Gjorde det via klikker, og fungerte utrolig bra.

Vi fikk oss noen skikkelige latterkuler, og Mike syns dette var morro. Var en ganske stor utfordring å skille på det han skulle rydde, da han trodde at alt som lå løst rundt om skulle i lekekassa si. Han hadde sitt fulle hyre med å presse ned sofaputene mine i lekekassa si <_<

Men han fikk brukt seg skikkelig hvertfall.

Skrevet

Ingar: Tusen takk for all inspirasjon :ahappy: Ser at vi har nok å jobbe med, da det var få punkter vi faktisk kan godt. Veldig praktisk for å forsterke øvelsene også, sikkert? Her blir det hodebry for både hund og eier.

Silje: Så artig! Det hadde vært praktisk om han ryddet etter seg selv. hehe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...