Gå til innhold
Hundesonen.no

Forsikring.


Recommended Posts

Skrevet

Overskriften sier vel det meste. Vi får snart en liten firbent venn i hus, og lurte dermed på hva slags forsikring som er å anbefale, hva det koster osv.

Skrevet

Jeg har fra Sparebank 1 og er veldig fornøyd. Men jeg tror du må ha en hovedforsikring der for å få hundeforsikring.

Her er et lite utdrag av hva det står i forsikringsavtalen til Sparebank 1:

SIKKERHETSFORSKRIFTER

HUNDEFORSIKRING

Sikkerthetsforskriftene er påbud SpareBank 1 Skadeforsikring har fastsatt for å forebygge faren for skader og for å begrense omfanget ved eventuelle skader. Har sikrede forsømt å overholde sikkerhetsforskriftene, eller å påse at de blir overholdt, kan selskapets ansvar settes ned eller falle helt bort, jfr. FAL § 4-8.

Blir forsikret dr syk eller skadet, plikter forsikringstakeren straks å tilkalle veterinær og gjøre det han kan for å bekjempe sykdommen eller skaden.

Sykt eller skadet dyr skal under hele sykdommen stå under tilslyn av veterinær. Forsikringstakeren plikter å følge veterinærens anvisninger. Sykdommen/skaden skal straks meldes til selskapet.

Før avliving skal det om mulig samrås med selskapet som kan gi pålegg eller anvisninger som må følges. Hvis situasjonen krever en snarlig avgjørelse må det om mulig samrås med veterinær.

Dør forsikret dyr plutselig, eller skades det så alvorlig at det må avlives før veterinæren kan komme, skal det bekreftes av to uhildede personer.

Dersom de kliniske funn ikke har gitt grunnlag for en tilnærmet sikker diagnose, plikter forsikringstakeren å sørge for at dyret obduseres.

Når dyret blir borte skal dette straks meldes til politiet og selskapet, og dyret etterlyses ved annonsering i lokalpressen.

Når forsikringssummen er høyere enn kr 8 000 skal hunden være ID-merket med lesbar tatovering eller microchip (FECAVA-standard).

VILKÅR FOR HUNDEFORSIKRING

1. HVEM FORSIKRINGEN GJELDER FOR

Forsikringen gjelder for den som er nevnt i forsikringsbeviset (forsikringstaker).

Forsikringen gjelder ikke til fordel for andre som har eierinteresse i forsikrede dyr. Ved eierskifte gjelder forsikringen til fordel for ny eier i inntil 14 dager etter eierskiftet, men ikke lenger enn til ny forsikring er tegnet.

2. HVOR FORSIKRINGEN GJELDER

Forsikringen gjelder i Norden.

3. HVA FORSIKRINGEN DEKKER

Forsikringen gjelder den hund som er nevnt i forsikringsbeviset. Forsikringen utgår ved første forfall det året hunden fyller 10 år.

Selskapet svarer bare for skade som inntreffer i den tid selskapets ansvar løper.

Hvilke skader som erstattes:

Dødsfall/Avlivelse

Skade som erstattes:

- Plutselig og uforutsett skade ved at dyret dør eller må avlives på grunn av dyrevernmessige hensyn som skal følge av ulykke eller påført sykdom. Avlivning av dyrevernmessige hensyn aksepteres når det å leve, uavhengig av bruk, medfører lidelse for dyret, og dette bekreftes ved veterinærattest.

- Erstatningen skal utgjøre dyrets markedsverdi på skadetidspunktet, begrenset oppad til forsikringssummen.

Tap

Tap som erstattes:

- Erstatning ved tap som følge av at dyret blir borte. Blir dyret borte, skal dette meldes politiet og det skal etterlyses ved annonsering. Erstatning utbetales tidligst 3 måneder etter at dyret er meldt savnet.

Nedsatt brukerverdi

Skade som erstattes:

- Skade som følge av påført sykdom eller ulykke som fører til varig nedsatt bruksverdi, når dyret er ferdig trenet til et bestemt formål, eller som avlsdyr når det beviselig har hatt slike egenskaper.

For tispe vil avlsegenskaper si minst ett kull født på normal måte. For hannhund vil avlsegenskaper si beviselig farskap til minst tre kull. Erstatningen er begrenset med inntil 50% av dyrets forsikringssum etter graden av varig nedsatt bruksverdi.

Veterinærutgifter

Tap som erstattes:

- Erstatning for utgifter til undersøkelse og behandling som følge av akutt sykdom eller ulykke, som medfører veterinærmedisinsk behandling, forbindingssaker og reseptpliktige medisiner, samt nødvendig opphold på dyrehospital(dyreklinikk).

Erstatning dekker ordinære kostnader. Erstatningen er begrenset til den avtalte forsikringssum i forsikringsåret.

- Erstatning for utgifter ved keisersnitt/fødselshjelp begrenset til en gang i dyrets levetid.

Skader som ikke erstattes

Forsikringen dekker ikke skade som skyldes:

- Sykdom, svakheter eller feil som dyret hadde da forsikringen trådte i kraft, eller skade ved sykdom som viser symptomer mindre enn 30 dager etter denne tid.

- Mishandling, vanrøkt eller at veterinærens anvisning eller offentlig påbud ikke er fulgt.

- Avlivning eller nedsatt bruksverdi på grunn av sinnslidelser, nervøsitet, unormalt temperament (aggressivitet), ufruktbarhet eller nymfomani, uansett årsak.

- arvelige betingede leddlidelser som for eksempel hofteleddsdysplasi, artroser og lignende.

Unntatt der forsikring er tegnet før valpen er 4 måneder gammel og begge foreldrene er røntgenfotografert og er funnet friske, eller dersom hunden selv er funnet HD-fri ved røntgenfotografering i forbindelse med, eller etter, atale om forsikring.

Utgifter som ikke erstattes

Forsikringen dekker ikke utgifter til:

- Transport og reiser.

- Diettfôr og lignende

- Undersøkelser som for eksempel røntgen, når det ikke konstateres erstatnigsessig skade.

- Undersøkelse og behandling i forbindelse med kronisk sykdom

- Forebyggende undersøkelse og behandling.

- Kastrering/sterilisering uten i forbindelse med sykdom i kjønnsorganene.

- Fjerning av tannsten, eller annen tannbehandling som ikke er en følge av sykdom eller ulykke.

- Keisersnitt/fødselshjelp. Likevel dekkes ugifter ved keisersnitt/-fødselshjelp begrenset til en gang i dyrets levetid.

- Kremering

- Akupunktur og homøopati

4. FOREBYGGING AV SKADE OG BEGRENING AV TAP

Blir forsikret dyr sykt eller skadd, plikter forsikringstaker straks å:

- La det bli undersøkt av veterinær, følge veterinærens anvisninger.

- Gi selskapet melding om sykdommen eller skaden.

- Gjøre det som mulig for å begrense skaden.

MELDING OM SKADE

Når skade er inntruffet, skal sikrede uten ugrunnet opphold gi selskapet melding om skaden, samt gi det de opplysninger og dokumenter som er tilgjenglige og som selskapet trenger for å vurdere sitt ansvar og utbetale erstatningen. Hvis dyret blir borte, skal dette meldes til politiet og selskapet, og det skal etterlyses ved annonsering. Selskapet har ikke plikt til å betale erstatning før nødvendige undersøkelser er avsluttet.

Se for øvrig bestemmelsen om meldefrist og foreldelse i Generelle vlkår, pkt 5.

6. ERSATNINGBEREGNING

Forsikringsavtalelovens § 6-1 er fraveket. I stedet gjelder følgende regler:

Fastsettelse av skadens størrelse

Skadekostnadene settes til forsikringsverdien umiddelbart før skadetidspunktet, men ikke høyere enn forsikringssummen, som er selskapets maksimale ansvar.

Forsikringverdi

Forskringsverdien settes til hva det på skadedagen ville kostet å anskaffe tilsvarende – eller i det vesentlige – dyr (markedsverdien).

Aldersfradag

Det gjøres fradrag i erstatningbeløpet med 20% fr hvert hele år dyret er eldre enn 6 år.

Skjønn

Fastsettelse av erstaningsgrunnlaget og dyrets forsikringsverdi avgjøres ved skjønn hvis sikrede eller selskapet krever det. Bestemmelse om skjønn i Genrelle vilkår får i så fall anvendelse.

Skader etter forsikringstidens utløp

Når forsikret dyr opphører å være forsikret, faller selskapets erstatningsansvar bort etter en måned, selv om skadetilfellet oppstod i forsikringstiden.

Dyr som kommer til rette

Kommer dyret til rette etter at erstatningen er utbetalt, har sikrede rett til å beholde dyret mot å betale erstatningen tilbake. I motsatt fall tilfaller dyret selskapet.

7. EGENANDELER

I erstatningsoppgjøret fratrekkes den egenandel som framgår nedenfor, hvis ikke annet framgår av forsikringsbeviset.

Skal erstatningen avkortes/settes ned, gjøres dette før egenandelen er fratrukket. Har sikrede flere forsikrede ting i selskapet som er berørt ved en og samme hendelse, trekkes bare én egenandel – den høyese.

Når det gjøres aldersfradrag i henhold til punkt 6 og dette fradraget overstiger egenandelen, trekkes ikke egenandel. Utgjør aldersfradraget mindre enn egenandelen, trekkes kun egenandel.

Veterinærutgifter

I erstatningsoppgjøret trekkes det en egenandel på kr 1 000 innenfor en behandlingsperiode på 100 dager.

Skrevet
- Undersøkelser som for eksempel røntgen, når det ikke konstateres erstatnigsessig skade.

- Undersøkelse og behandling i forbindelse med kronisk sykdom

Stussa på de to punktene under ting som ikke dekkes. Forstår jeg det riktig at dersom man røntger bikkja ved mistanke om skade, men ikke finner noe, så blir det ikke dekket? Og om hunden får en kronisk sykdom så dekkes ikke behandling, eller er det bare om den kroniske sykdomen var før forsikringa ble tegnet? :lol:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Vi har Vesta. Har vært veldig fornøyd med de :wub: Vi kom veldig rimelig ut av det der fordi vi har andre forsikringer der (1400 i året). Anbefales! Det er en helt vanlig forsikring som dekker det alle andre gjør :)

Skrevet

Har nettopp postet dette på et annet forum så jeg bare kopierer det inn her: :wub:

Jeg kan dessverre ikke anbefale Agria da de har altfor mange og uforståelige vilkår for alle som ikke snakker "fagspråksk" (til og med veterinærer har problemer med deres formuleringer) og er gjerrige med tilbakebetaling. Med "fagspråksk" mener jeg at når man leser vilkårene til Agria må man lese mye mellom linjene og Agria har med den billigste forsikringen (Agria Maksimal) helgradert seg mot de fleste sykdommer ved å skrive vilkår som kan tolkes på mange måter og som de altid velger å tolke i deres favør.

Vi ble av Agrias kundekonsulenter anbefalt deres billigste forsikring, og endte opp med å ikke få tilbakebetaling på en livsviktig operasjon da operasjonen ikke dekkes ifølge ett de altfor mange vilkårene. Operasjonen hadde blitt dekket hadde vi valgt den dyreste forsikringen, men vi ble fortalt at det var unødvendig å kjøpe den dyre, ettersom den bare dekket reisekostnader, rehabilitering, resepter og slikt (de nevnte ingenting om alt det andre den ikke dekket).

Agria maksimal har i tillegg en egenandel som er på 1000 kr + en bevegelig egenandel på 20 % av den samlede summen du vil ha erstattet (ekstremt dyrt i forhold til andre selskaper).

Når det kommer til skjult feil forsikringen som er grunnen til at mange velger Agria, så er det ugler i mosen her også. For å få dekket utgiftene til en skjult feil må moren til hunden som har denne feilen være forsikret i Agria, (en grunn til at mange oppdrettere har denne forsikringen) MEN det holder ikke bare å ha Agria Avl (som er standardforsikringen for oppdrettere) hvis valpene er verdt over 10 000 kr må man i tillegg til Agria Avl ha Agria skjulte feil forsikring for at valpene skal være sikret for skjulte feil... Dette er det mange som dessverre har oppdaget for sent...

Har i senere tid vært i samtale med flere vetrinærer, oppdrettere og andre hunde/hestefolk som dessverre har samme erfaring med Agria. Vi byttet til Gjensidige som har mange færre og lettleste vilkår og så vidt jeg vet om kjenner jeg ikke til noen som har fått problemer med utbetaling av dem. Det koster oss 300 kr mer i året med Gjensidige, men det er det absolutt verdt, da Agrias forsikring ikke er verdt et øre...

Skrevet

Min veterinær spurte hvilken forsikring jeg hadde da hunden min trengte behandling. Da jeg svaret IF sa han at det var bra for de var grei å ha med å gjøre. Agria var vanskeligst etter hans mening. De har egne veterinærer som går gjennom saker. Jeg har og hørt fra andre som har Agria som har hatt problemer med oppgjør. Det er mange unntak og de er ikke så lett og skjønne seg på.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...