Jump to content
Hundesonen.no

Båndtvang - hvor da?


siljestokka

Recommended Posts

Ja. Grunnen til denne tråden, er at jeg trenger å få klarnet opp i ting, som jeg lurer på angående båndtvang.

Jeg har hørt at fra 1 januar til oktober(?), så er det båndtvang over alt? Kommer sikkert litt ann på hvilken kommune man bor i også. Så var det at man må ha hunden i bånd der det ferdes mye folk eller der hvor husdyr ferdes. Men om vinteren så kan man slippe hunden på tilatte steder (?).

Stemmer dette. Kan man altså ikke slippe hunden på sommeren i det hele tatt? (Tenker ikke da på tjenestehunder/gjeterhunder i arbeid og sånn) Sant visst jeg skulle være i fjellet i sommer, så må jeg ha den i bånd hele turen, selvom det ikke er folk og dyr.

Link to comment
Share on other sites

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Link to comment
Share on other sites

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Jeg har også lurt litt på hvor lovlig det er for kommunene å innføre helårsbåndtvang, men jeg tror de faktisk kan snike seg unna med det ved hjelp av sleip ordlegging.

Her

Og her

står Kongsberg sine lokale forskrifter og regler. De har ved hjelp av:

Det er båndtvang hele året i etablerte boligområder slik de vises i kommuneplanen, på handleområder, parker, kirkegårder og grav- og urnelunder, i anlegg for leik og idrett, sport eller rekreasjon.

Ved ferdsel med hund langs lysløyper, er det båndtvang i alle lysløyper i kommunen hele året. Medtas hund, skal den ikke være til hinder for andre brukere av lysløypa.

effektivt stengt mulighetene for å ha hundenløs i veldig store deler av kommunen.

Men uansett.. Sannsynligheten for å bli tatt for å ha hunden løs er stort sett ganske liten...

Link to comment
Share on other sites

Guest Snusmumrikk
Har dere hørt dette ordtaket: regler er til for å brytes :rolleyes:

Neida..

Nå oppfordrer ikke jeg til å bryte båndtvang i det hele tatt, bare så det er sakt (men skal innrømme at jeg gjør det selv), men skal du bryte en båndtvang skal du være bevist på hvorfor det er båndtvang. På sommern er det båndtvang i hele landet for å beskytte vilt og bufe i en veldig sårbar periode, nemlig ved fødsel og med små unger. I denne perioden skal du ha hunden veldig nær deg og med god kontroll for at det skal kunne "forvares". Alle hunder har jaktinstingt selv om det ligger godt sjult hos enkelte. Hehe hunden din er ikke barmhjertig selv om dyrungen er søt sånn som du er. Er båndtvangen for at hunden ikke skal være til sjenanse for andre turgåere osv som f.eks. (deler av) helårsbåndtvangen i Kongsberg skal du kunne kalle inn hunden din hver gang det kommer et menneske og den skal ikke være til mer sjenanse enn om den gikk i bånd osv. osv. Så, skal du først bryte båndtvangen bør du tenke på hvorfor den er til og om du kan ha like god kontroll i forhold til å værne det som om du hadde bånd. Kontroll skal man selvfølgelig ha selv om det ikke er båndtvang, men jeg mener at å bryte båndtvangen er et lovbrudd som krever litt vurdering og tankevirksomhet. Og til slutt, selv om sansyneligheten er ekstremt liten for at det skjer, så kan du få noen tusen i bot for å bryte båndtvangen. Det er et lovbrudd på linje med alle andre i samfunnet vårt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...