Gå til innhold
Hundesonen.no

Abortsprøyte


Mari

Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet hva medikamentet heter?

Hvor langt inn i drektigheten kan man sette sprøytene? (Det er sprøyter sant?)

Er det vanlig prosedyre å ta ultralyd/røntgen for å bekrefte drektighet før man setter de?

Skrevet

Middelet heter alizin og gies i to sprøyter med 24 timers mellomrom.

Vanlig at det taes UL først ja siden det er del bivirkninger med sprøytene, og alizin er ganske dyrt, ergo bør unngåes om man kan. Ellers vet jeg det kan gies om eier er HELT sikker på parring.

Vet ikke hvor sent ut i drektigheten sprøytene kan taes..men iallefall så sent som etter 25 dager. UL bruker de ikke ta før dag 21 da det før den tid er vanskelig å se om hunden er drektig.

Skrevet

Hunden min tjuvparret under løpertid litt over ett år gammel med en 'løshund'. hun tok abortsprøyte like etter..

Hun fikk også epilepsi ikke så mange mnd senere. Lurer på om det kan ha noe sammenheng. (Det var det som utløste epilepsien). Men det får jeg trolig aldri svar på.

Skrevet

Takk for svar. :lol: Ser ikke til å være så dyrt for en 16 kilos hund. Rundt 280 senn for selve medikamentet, og veterinærens tid i tillegg.

Bivirkningene så ikke så ille ut heller i følge veterinærkatalogen:

Bivirkninger: Hos tisper som behandles senere enn 20 døgn etter parring følges aborten av de fysiologiske tegn på fødsel: Utstøtning av fostre, lett anoreksi, vaginal utflod og mammær stuvning. Etter indusert abort observeres ofte rask tilbakevending til østrus. Østrus-østrus intervallet kan forkortes med 1-3 måneder. Administrering kan forårsake smerte under og kort tid etter injeksionen, og lokal reaksjon på injeksjonsstedet kan forekomme. Alle lokalreaksjoner er reversible og vil vanligvis forsvinne innen 28 dager. I forsøk er det sett hematologiske forandringer hos 4,5% av tispene, alltid forbigående og reversible.

Så det var nok ikke grunnen til din tispes epilepsi, Maria.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...