Gå til innhold
Hundesonen.no

Kennelhoste


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Sakset fra et sted på dyreklinikk.no en gang i tiden.

Kennelhoste

Vet. Lars Tessem

Veterinærsentrum Hamar

Kennelhoste er en infeksjon i luftveiene, som kan gi kraftige forkjølelsesymptomer hos hunder. Luftveisinfeksjonen forekommer hyppigst i tette hundepopulasjoner som ved hundekenneler, utstillinger, jaktprøver, dressurkonkurranser, miljøtreninger og dressurkurs. Derfor ses ofte mange kliniske tilfeller like etter store arrangement med store ansamlinger av hunder. Det er flest utbrudd av kennelhoste i høst- og vinterhalvåret.

Kennelhoste forårsakes av virus og bakterier, hvor virus er den hyppigste (primære) årsak til smitte og sykdom. Sjeldnere ses kompliserende (sekundære) infeksjoner med bakterier. Hunder blir smittet via spytt og luftveisekret inneholdene virus. Dette betyr at det kan skje smitte med kennelhoste ved direkte kontakt mellom hunder og indirekte kontakt mellom hunder via mennesker, leker, utstyr og inventar.

Symptomer

Symptomene på kennelhoste oppstår brått fem til ti dager etter smitte. Det er en tendens til at yngre hunder og individ uten regelmessig vaksinering mot kennelhoste angripes kraftigere av sykdommen. Hunder med kennelhoste har ofte tørr og kraftig hoste, og ikke sjelden resulterer hosten i oppkast. En del hunder med kennelhoste utvikler også feber, og har derfor nedsatt appetitt. Symptomene ved kennelhoste er ofte så voldsomme at de påvirker hundens almentilstand med uro og rastløshet. På grunn av svekket immunforsvar under sykdommen kan hunder med kennelhoste utvikle kompliserende (sekundær) lungebetennelse.

Diagnose

Normalt vil dyrlegen stille diagnosen på bakgrunn av de kliniske symptomer og en sykehistorie om nylig opphold ved en stor hundepopulasjon. Dyrlegen vil også under konsultasjonen undersøke for komplikasjoner. Det vil også ved undersøkelsen alltid bli lagt spesielt vekt på om pasienten kan drikke og innta fór uten å måtte kaste opp, da dette vil forverre og forlenge sykdomstilstanden uten tilstrekkelig symptomatisk behandling.

Behandling

Kennelhoste behandles symptomatisk med hostestillende medisiner, og antibiotika gis kun ved kompliserende infeksjoner med bakterier. Ellers er det viktig at pasienter med kennelhoste får fullstendig ro i tre til fire uker og luftes i hundesele. Disse tiltak vil redusere luftveisirritasjonen, hosten og rekonvalesenstiden. Hoste er selvforsterkende, og ved manglende kontroll av symptomene ved kennelhoste vil sykdomsperioden forlenges og risikoen for komplikasjoner øker!

Forebygging

Kennelhoste forebygges optimalt med regelmessig årlig vaksinering. Vaksinering gir dog ingen fullstendig beskyttelse, men vaksinerte hunder, som utvikler kennelhoste, vil få en mildere form for kennelhoste. Ellers er det viktig å unngå kontakt med hunder, som har utbrudd av kennelhoste. Det er størst smitterisiko ved kontakt med hunder som er i den akutte fase av kennelhoste, da virusutskillelsen er størst tidlig i sykdomsforløpet. Nyere forskning viser også at vaksinering (mot kennelhoste) to ganger årlig nedsetter smitterisikoen for hunder som kommer i kontakt med store hundepopulasjoner.

Skrevet

Takk for svar!

Ja, dette har jeg lest før.

men, hvis det er noen med egne erfaringer, Plis, skriv inn!

Vil gjerne vite alt jeg kan få vite om kennel hoste !

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...