Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp, hva betyr det?


Frost

Recommended Posts

Føler meg kanskje litt dum når jeg spørr om dette, men jeg kan virkelig ikke finne svaret selv.

Vi har en blid og fornøyd blandingshund på 2 år. I dag har jeg vært hjemme fordi jeg har vært syk, så vi gikk en litt senere tur en vanlig. Alt var helt normalt og fint på turen. Avføringen var normal og han spiste normalt. I dag var det ganske fint vær så jeg tenkte han kunne stå ute i gården sin. Det gikk ikke mer en 5 minutter før han begynte å ule skikkelig. Jeg tenkte at det sikkert ikke var noe spsielt, men dette bare fortsatte.

Han pleier ellers aldri å ule, og veldig sjelden å bjeffe. Han koser seg ute i gården sin. Jeg er veldig nøye på å ikke ta han inn hvis han bjeffer og maser da dette ikke skal være noen belønning, men i dag måtte jeg bare ta han inn fordi det var så ille. Vil ikke at naboene skal bli irriterte på han heller.

Hva kan være årsaken til dette?

Blir veldig glad for alle svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løpetid i nærheten? :icon_redface:

Eller så fins det noen hunder som er særdeles oppmerksomme på eierne sine. Kanskje han merker at du er syk, og ikke vil du skal være alene inne?

Og vet du egentlig om han ikke uler når dere ikke er hjemme? Er han vant til å være i hundegården når dere er hjemme, eller kun når dere er borte? Hunder kan faktisk gjøre forskjell på sånt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, kan være. Han er veldig overbeskyttende ovenfor flokken sin. Veldig følsom på krangling osv. Kanskje han merker det? Det har jeg ikke tenkt på.

Han pleier å være ute i gården sin i forskjellige tider, så jeg tror ikke det er det. Han er godt vandt til å være alene hjemme, og liker å være ute.

Løpetid kan være en mulighet, men det har liksom aldri skjedd før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, kan være. Han er veldig overbeskyttende ovenfor flokken sin. Veldig følsom på krangling osv. Kanskje han merker det? Det har jeg ikke tenkt på.

Han pleier å være ute i gården sin i forskjellige tider, så jeg tror ikke det er det. Han er godt vandt til å være alene hjemme, og liker å være ute.

Løpetid kan være en mulighet, men det har liksom aldri skjedd før.

Da jeg hadde hannhund var det ikke alltid han heller reagerte på løpetid. Skjedde kun en gang (før vi kastrerte han). Er det løpetid vil han kanskje være veldig opptatt av lukter, og være urolig inne og pipe og vil ut. Er han opptatt av deg og sykdommen din, så vil han kanskje holde seg nær deg, være roligere inne (?), og være opptatt av deg, han vil nok også helst være inne sammen med deg. Bare teorier selvsagt! :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huldra har vel sagt det jeg tenkte først, men det kan ikke være han kjedet seg? Nabohunden er vandt med og være ute, og bråker nesten aldri, men av og til begynner han å uler hvis han kjeder seg, at han ikke har fått brukt seg en dag :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan jo være det, siden jeg er syk gikk vi bare det mest nødvendige :)

Tusen takk for svarene.

Men en ting til jeg lurte på; Hva mener hunden med uling? Bjeffing kan jo også være kjede-seg-ting, og piping er jo tegn på iver, "klaging" eller smerte. Er det for å kommunisere med andre hunder? (hunder med løpetid) eller er det en synd-på-meg lyd? Isåfall, hvis det er en uønsket ting. Hvordan skal jeg få han til å slutte?

Jeg tenker at han snart komme til å være ferdig med puberteten, men det er vel litt varierende fra hund til hund. Kan det ha en sammenheng med det også? Han var veldig trass en stund, men nå har det jo egentlig begynt å gi seg da. Håper jeg ihvertfall :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uling handler ofte om å få kontakt med noen. Kanskje har han håp om å få kontakt med løpetispen, eller kanskje med deg som er syk.. Hunder som uler når de er alene hjemme, uler for å få kontakt med flokken sin som ikker er der mer. Ulver uler også før de drar ut på jakt, for å skape samhold og kontakt seg imellom, tror forskere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja.. personlig ville jeg bare latt det gå for denne gang, hatt han inne, og satset på at det var pga deg som er syk at han uler, eller en løpetispe. Når han ellers er så grei og trivelig i hundegården, så ser jeg ingen grunn til å putte han der, bare for å pine naboene.. Men er dette noe som fortsetter lenge, også etter at du er blitt frisk, eller løpetispen skulle vært ferdig, ville jeg nok ha sett litt nærmere på saken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...