Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hunderase har den høyeste gj.snittlige levealderen?


Hundeglad

Recommended Posts

Google gav meg dette svaret:

Afghan Hound (12.0)

Airedale Terrier (11.2)

Basset Hound (12.8)

Beagle (13.3)

Bearded Collie (12.3)

Bedlington Terrier (14.3)

Bernese Mountain Dog (7.0)

Border Collie (13.0)

Border Terrier (13.8)

Boxer (10.4)

Bull Terrier (12.9)

Bulldog (6.7)

Bullmastiff (8.6)

Cairn Terrier (13.2)

Cavalier King Charles Spaniel (10.7)

Chihuahua (13.0)

Chow Chow (13.5)

Cocker Spaniel (12.5)

Corgi (11.3)

Dachshund (12.2)

Dalmatian (13.0)

Doberman Pinscher (9.8)

English Cocker Spaniel (11.8)

English Setter (11.2)

English Springer Spaniel (13.0)

English Toy Spaniel (10.1)

Flat-Coated Retriever (9.5)

German Shepherd (10.3)

German Shorthaired Pointer (12.3)

Golden Retriever (12.0)

Gordon Setter (11.3)

Great Dane (8.4)

Greyhound (13.2)

Irish Red and White Setter (12.9)

Irish Setter (11.8)

Irish Wolfhound (6.2)

Jack Russell Terrier (13.6)

Labrador Retriever (12.6)

Lurcher (12.6)

Miniature Dachshund (14.4)

Miniature Poodle (14.8)

Norfolk Terrier (10.0)

Old English Sheepdog (11.8)

Pekingese (13.3)

Random-bred / Mongrel (13.2)

Rhodesian Ridgeback (9.1)

Rottweiler (9.8)

Rough Collie (12.2)

Samoyed (11.0)

Scottish Deerhound (9.5)

Scottish Terrier (12.0)

Shetland Sheepdog (13.3)

Shih Tzu (13.4)

Staffordshire Bull Terrier (10.0)

Standard Poodle (12.0)

Tibetan Terrier (14.3)

Toy Poodle (14.4)

Viszla (12.5)

Weimaraner (10.0)

Welsh Springer Spaniel (11.5)

West Highland White Terrier (12.8)

Whippet (14.3)

Wire Fox Terrier (13.0)

Yorkshire Terrier (12.8)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Der sprengte jammen rottisen min gjennomsnittsalderen:P Hun ble 13 år 2 mnd etter at hun døde. Og blanding er 10 nå og man ser det ikke engang:P Skulle tro hun var 2 bortsett fra at hun er litt overvektig. Grey'en visste jeg egentlig. Hmm intresant.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke uvanlig med 15-16 år gamle basenjier :wub:

Var en Basenji i Sverige som nylig ble 17 år gammel.

Gjennomsnittet ligger vel ikke så veldig høyt vil jeg tro alikevel. Altfor mange som blir påkjørt/ drept i ung alder m.m.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Agria (det svenske forsikringsselskapet) har forsket på hvilke raser som lever lengst. Bichon havanais var den rasen som kom best ut på levealder :wub: Hele listen finner du her:

http://www.gt.se/husdjur/1.702998

Jeg syns forøvrig det er rart at ikke papillon og puddel står på 10 på topp-listen. Har møtt mange godt voksne hunder av de rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Springerne blir ofte ganske gamle, så det kan nok stemme at snittalderen ligger på ca 13 år (som ble nevnt lenger opp her). Orrys oldemor ble nesten 16, bestemor ble 14. Moren er nå 9 år, og er fortsatt sprek og fin. Håper Orry følger i samme trenden :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke uvanlig med 15-16 år gamle basenjier :wub:

Var en Basenji i Sverige som nylig ble 17 år gammel.

Gjennomsnittet ligger vel ikke så veldig høyt vil jeg tro alikevel. Altfor mange som blir påkjørt/ drept i ung alder m.m.

Oppdretteren til Tasha i Australia har hatt som ble 17 år og 20 år!! Helt utrolig! :icon_fun:

Men det er nok ikke ofte, nei!! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi er inne på levealder, kan noken gi meg svar(viss der er)på kvifor så mange hunder(sikkert 8 av 10 eg har møtt/hatt i omgangskretsen)ikkje dør ved å berre sovne inn. Føler det er så mange som får kreft og lignende som ender med at dei blir avliva.

Kanskje det berre er tilfeldig med dei hundane eg har møtt, men har stussa litt over det. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...