Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund drept for morro skyld


siljestokka

Recommended Posts

For en stund siden så fortalte jeg om en bonde som fikk et valpekull. Blandingsborder collier vell og merke :rolleyes: . Han fikk gitt bort alle valpene. De beholdt 2 selv.

Så solgte de en til nabojenta. Hun hadde lært hunden og bli på tomta, mens hun henta hesten sin, som var i lufegarden over veien. Altså hunden lå ca en meter fra hovedveien inn på hennes vei. Vanskelig og forklare. Så en dag hadde noen ungdommer vært ute og kjørt. De hadde tydeligvis sett hunden, og svingte likeså godt inn, kjørte over hunden. Og etterpå så kjørte de bare videre. :icon_redface: ... Hvem har samvittighet til å gjøre noe sånt... :)

må bare få det ut.. Blir så sur på folk som ikke eier respekt over levende vesner.... ;):P

Desse valpene var utrolig flotte og smarte også.. De eier jo to selv. (eller faren til bonden eier den ene, og dattera hans eier den andre)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt tragisk hvor liten respekt enkelt har for hunder, men jeg ville nok ikke anmeldt forholdet. Ser ikke hva som ville kommet ut av en anmeldelse, bortsett fra nok ett slag i trynet på eier.

Slik jeg tolker innlegget til trådstarter vet man ikke hvem som står bak. Man kan selvsagt snakke litt med folk, men i realiteten er det jo svært vanskelig å finne ut noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så utrolig ondt! Forstår ikke hvordan noen klarer å gjøre slik! Men det samme tenker jeg om barn som blir drept, det skjer jo hele tiden det også...syke syke mennesker!

Hvis de vet hvem det er funker det jo fins med anmeldelse, men tror ikke de kommer langt hvis ikke.

Men helt sant, slike folk burde ikke være løse...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så utrolig meningsløst.. :):icon_clapping: Hvem gjør slike ting?! Blir helt stum når jeg leser slike ting.. Kan ikke fatte og begripe hva som var meningen med dette..

Noen folk er bare så utrolig hensynsløs.. Kjenner jeg blir sikkelig sint inni meg når jeg leser slike ting.. :thumbs:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

viss noen hadde gjort noe sånt med hunden min skulle jeg ha klikka så ******!

stjålet bila dems og kjørt på dem, da har de ikke vært så tøffe lengre!

trenger ikke å komentere på at det her

veit at sånt skal man heller ikke gjøre...

men jeg ville serriøst ha klikka noe sykt på dem......

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal ikke si sikkert hva som skjedde.. For det var far som fortelte.

Far sa at hunden var trent opp til å bli på eiendommen(ca 1 meter fra hovedveien), mens eieren hentet hesten sin. Da hadde bilen bare kjørt inn og over hunden ja :flowers: ..

Vet.. Hadde det vært meg så hadde jeg flippa ut... Men er nok lite man kan gjøre. Hunden er jo død...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke.. Som sakt så var det BONDEN som solgte den valpen til hun naboen, som fortalta hva som hadde skjedd til far min... Og det virka som om de hadde sett hendelsen med egne øyne, ettersom jeg forstod det på måten han fortalte det.. Men jeg skal spør han når han kommer hjem igjen for mere detaljer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Devils advocate" spør...

Hvordan VET man at dette ble gjort av hensikt for å skade eller drepe hunden?

Kan vi ikke engang la tvilen tilsi at det faktisk var noen som bare mente å "skremme" hunden - eller kanskje de til og med veide unna for å treffe en katt, e.l. og ikke SÅ hunden i det hele tatt?

Hva gjorde hunden liggende SÅ nære en riksvei/vei at den kunne bli overkjørt?

osv... osv..

Joda, det er selvsagt grusomt hvis noen SER en hund liggende i veikanten, og så sikter på og kjører over den!

Men nå vet vi jo at unge folk (hvis det faktisk VAR slike som kjørte bilen) gjør myyyye dumt og ubetenksomt i sin oppvekst. Mye av det uten en eneste fornuftig tanke om at det kan skade noe(n)!

Så ja, som tema for "grusomme folk som kjører over hunder med vilje" så er vi vel alle enige. Men for "ulykke" - eller "dumdristighet som gikk feil" er diskusjonen en helt annen.

Men ja, gjort med vilje så skulle føreren selvsagt vært anmeldt og straffet. Og hadde det vært en av mine, og jeg visste hvem det var - tja... hva jeg ville ha gjort med vedkommende egner seg nok ikke på trykk engang..

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...