Gå til innhold
Hundesonen.no

Lus


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Fant tilfeldigvis noen krypende, ekle småkryp i pelsen til Mikey i går. Tok de jeg fant på et glass og stakk innom veterinæren i dag og fikk bekreftet mistanken. Dyret har fått lus... :glare: Syns kløa hans har økt den siste uka, og det var jo i grunn greit å finne grunnen såpass kjapt. Men anyway.

Har fått Exspot av veterinæren. Lest både bra og dårlig om det, men satser på at det tas utyskene. Det jeg lurte litt på, noen her som vet sånn ca hvor lang tid det går før det vil hjelpe på kløa?

Og smitter lus fra hunder over på katter? Bor noen katter her i huset så kanskje de skulle vært sett over? (De er ikke i direkte kontakt med hverandre, men vi er jo bortpå både hund og katter flere ganger om dagen)

Skrevet

Lus er artspesifikke, så det skulle ikke være noen fare for at de smitter over på kattene. (og ikke på deg heller, for den saks skyld :( ) Når du først skulle få utøy på hunden din, så er faktisk lus noe av det "greieste" du kan få. De holder seg på hunden og du behøver ikke å ta igang med en storstilt vasking av hele huset. Det rekker at du behandler hunden. Dog gjør det jo ingen skade å vaske liggeplassen(e) hans.

Når det gjelder kløen, så kan jeg ikke svare deg, det er mange år siden jeg hadde lus på hundene sist og da var det lusevask som gjaldt.. Et rosa pulver(husker ikke navnet) som skulle blandes ut i vann og som klødde som bare det, i alle fall på meg..

Lykke til med lusefri hund ;)

Skrevet

Jo takk takk...! ;)

Kjekt å vite at det ikke går på kattene. De er ikke mine så hadde hatt noe å si for meg, men vet hu som eier dem er "litt" hysterisk når det kommer til småkryp.. :rolleyes:

Utover å legge sæle, og annet som er tett på kroppen hans, i fryseren har jeg ikke tenkt å gjøre noe spesielt. Teppene han ligger på får seg en tur i vaska... :(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...