Gå til innhold
Hundesonen.no

Gordonsetter


maaren

Recommended Posts

Skrevet

Når kan man starte å jakte med gordon settere?? Jeg har en gordonsetter på 3mnd.

Jeg har tenkt til å stille henne ut, men jeg vet ikke helt hvordan hun skal gå og sånnt, noen tips??

Noen som vil ta opp mer om gordonsettere som valp skriv det her :P

Skrevet

Anbefaler deg å lese: fuglehunden skrevet av Vibeke Skaar som driver fuglehundskolen, den er veldig bra om det å trene fuglehund.

Ellers så har vi hatt gordon i familien i 22 år og når valpene er rundt 6-8 mnd har de fått værte med på jakt, men brukes ikke som "jakthund" før året etter (1-2 år gamle altså)

Skrevet

Jeg har vel brukt og ta hundene med på fjellet fra de er ganske så unge og det har gått greit det. Men det du må ha greit FØR du prøver å få hunden opp i så mye fuggel er dressur. Innkallingen må sitte og fungere samt SITT eller noen tilsvarende kommando. Hvis hunden bare delvis lystrer dette så glemm det og ta den med på fjellet og ikke minst dit det er fuggel. Lar du hunden rampe og springe etter ryper når den er ung kommer du nok til og slite med det lenge. Jeg mener at ro i oppflukt skal du kreve nesten fra første gang hunden har stand. Da er SITT en fin kommando og kreve at hunden skal lystre. Den samme kommandoen kan/bør du bruke om hunde skulle støkke en fuggel.

Skrevet

Da vil du nok oppleve stor forskjell... En gordon setter krever mer både av dressur og aktivitet. Dette er hunder med større drifter og som er relativt sta, så det er viktig at du allerede fra barnsben av er konsekvent i treningen din med valpen.

Skrevet

Ja du har fått deg en krevende hund, til gjengjeld er det jo en kjempekamerat å ha med på jakt.

Har bare hatt en ES tidligere men den hadde vi med på jakt når den var ca ettogethalvt år. Var jo endel nykker men det gikk for det meste greit. Er enig med andre her at grunndressuren er alfa og omega. Hvis den ikke lystrer gjør du vondt verre med å ta den med på jakt. Da ville jeg heller kanskje ha prøvd den på duer først, mange tilbud rundt om kring. Da får du en liten ide om hvordan samspillet dere i mellom er. Men det er ikke det samme som jakt da..

Vet imidlertid at noen jegere tar de med i snor veeeldig tidlig. Da bør du vite hva du holder på med i så fall.

Skrevet

du kan jo også ta kontakt med gordonsetterklubben og høre om de har noen kurs i nærheten av deg? så kunne du fått litt hjelp der:)

Grunnleggende hverdagslydighetskurs kan vel uansett være nyttig

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...