Gå til innhold
Hundesonen.no

Ulike raser sammen


FoxyFish

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som har erfaring med dachs - og hvordan de ville reagert på å bo med en annen hunderase? Dachsen er jo en veldig selvstendig og nesten selvhøytidelig rase som liker å være sjef i forhold til andre hunder.

Jeg har alltid hatt en forkjærlighet for fransk bulldog, men er veldig usikker på hvordan disse ville gått sammen. Jeg venter en dachsvalp nå snart, så det her blir jo et godt stykke inn i fremtiden eventuelt, men det hadde vært moro å høre om andres erfaringer med henhold til dachs og andre hunder!

:rolleyes:

Skrevet

Jeg kjenner ei som har en dachs tispe, og i tillegg to border collier. Det går helt fint! Selv jobber jeg på hundepensjonat innimellom, og vi får da dachser inn til pass der. Min oppfatning av de jeg har møtt der, er at de går best overens med andre mindre raser. Store voldsomme raser, som kan være litt brå og eplekjekk (schæfer fx) liker de ikke så godt. Men rolige større raser har det gått bra med også. Mest leking blir det når dachsen har en på ca samme størrelse å leke med. Kanskje kan kjønn også ha noe å si; en eldre dachs tispe vil kanskje være i bedre stand til å sette en valp av større rase på plass (hvis du skulle valgt noe stort), men det er bare gjetning, basert på min opplevelse av at tisper generelt er flinkere med valper, og å sette andre hunder på plass. Fransk bulldog er jo morsomme saker, så lenge du får kustus på den, så tror jeg en dachs kan sette pris på en sånn kompis. Ellers ser jeg ofte folk med flere dachser sammen, og mange vil vel mene at en rase ofte går best sammen med en av samme rase..

Skrevet

Takk for svar! Nå er jo det her også snakk om en dachs som bare er litt over en uke gammel nå, så det blir jo spennende å se hvordan han utvikler seg og hvordan han takler andre hunder. For eksempel på hundehjørnet i Frognerparken! :whistle:

Franske bulldogger er jo ikke så store av seg - i alle fall ikke i høyden, så det burde jo gå fint. men som sagt, det her er jo bare et tankeeksperiment enda :rolleyes:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...