Gå til innhold
Hundesonen.no

Tips til bedring av øvelser


starlight

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har tips til hvordan jeg skal få til en tettere fvf? Hun vil liksom gå litt langt til venstre.. Har prøvd å belønne på utsiden, og å belønne hver gang hun er "borti" meg..

Utgangsstilllinga blir noen ganger skjev (blir alltid perfekt etter innkalling) noen ganger funker det å kremte så retter hun seg selv, andre ganger bare "faller hun ut".

Det siste "problemet" vårt er apporten. Hun vil rett å slett ikke holde fast! Har prøvd "oppskriften" i lydighetstrening i teori og praksis, men jeg ser ingen bedring. Hun tror rett og slett at hun bare skal bite over og slippe ut. Noen som har tips? Hun bærer og plukker opp fra bakken.

Skrevet

Apport sliter vi selv med, så der er jeg ikke den rette til å komme med tips iallefall :rolleyes:

Utgangsstillingen vår var også veldig skev. Vi fikk beskjed av instruktør av å bryte og prøve på nytt hvis hunden kom inn skjevt, ikke belønne. De skeve utg-stillingene da ville komme bort av seg selv. Og det gjorde de faktisk!

(Må si vi innimellom har en og annen skjev, men ikke så mange som vi hadde! Lov å prøve seg :glare: )

Fvf, tja. Sliter litt selv med tett fvf, men jeg jobber på samme måte som deg. Belønner når hun er borti låret mitt, og prøver belønne med venstre hånd utafor. Ellers har jeg også fått et tips om å ta litt kjappe svinger så hunden må henge med, og variere i antall steg på fvf. Noen ganger kan man bare ta et par steg før utg-stilling igjen.

Lykke til! Håper du får mange gode tips som jeg kan plukke med meg og :)

  • 4 weeks later...
Skrevet
Er det noen som har tips til hvordan jeg skal få til en tettere fvf? Hun vil liksom gå litt langt til venstre.. Har prøvd å belønne på utsiden, og å belønne hver gang hun er "borti" meg..

Utgangsstilllinga blir noen ganger skjev (blir alltid perfekt etter innkalling) noen ganger funker det å kremte så retter hun seg selv, andre ganger bare "faller hun ut".

Det siste "problemet" vårt er apporten. Hun vil rett å slett ikke holde fast! Har prøvd "oppskriften" i lydighetstrening i teori og praksis, men jeg ser ingen bedring. Hun tror rett og slett at hun bare skal bite over og slippe ut. Noen som har tips? Hun bærer og plukker opp fra bakken.

Prøv å gå inntil ein vegg, mur o.l. Belønn MASSE for det, og gjer det ei god stund til du trur ho mestrer det å gå imellom deg og veggen. Gå så vekk fra veggen og prøv om det går bedre, belønn fantastisk masse i så fall. Samme kan du gjere når det gjeld utgangsstillinga :)

Ellers så må eg sei at trene, trene og atter trene er det som skal til;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...