Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan man stille høyløpske tisper på utstilling?


Tyson

Recommended Posts

Skrevet

Ja, dette lurer jeg altså på.. Er det vanlig at høyløpske tisper stilles på utstilling?

Det er snakk om Schâferhund her, og det ses jo godt at de er løpske for å si det sånn..

Skrevet

Det står ikke noe i utstillingsregelverket om det, men det er jo lov til å ta hensyn - både overfor hannhunder, andre tisper og dommer. Kanskje kan hunden ligge i bilen til hannhundene er ferdig bedømt? Eller i det minste ligge i et bur? Hold avstand, ikke la hunden hilse på alle og enhver, og si fra til dommer før denne skal ta overalt på hunden.

Men, du MÅ ikke stille selv om du KAN. Hvis du selv mener at hunden ser udelikat ut, at hunden påvirkes av det, eller hva som helst - så la vær.

Skrevet

Ja, det er fullt lovlig.

Jeg har selv stilt høyløpsk tispe jeg. Og ja, jeg viste selvfølgelig hensyn til de med hannhunder.

Men for å si det sånn, jeg kommer ikke til å gjøre det igjen, krum i ryggen og var heeelt klar for mannfolk. Ble ikke noe særlig med premiering for å si det sånn..

Skrevet
Det står ikke noe i utstillingsregelverket om det, men det er jo lov til å ta hensyn - både overfor hannhunder, andre tisper og dommer. Kanskje kan hunden ligge i bilen til hannhundene er ferdig bedømt? Eller i det minste ligge i et bur? Hold avstand, ikke la hunden hilse på alle og enhver, og si fra til dommer før denne skal ta overalt på hunden.

Men, du MÅ ikke stille selv om du KAN. Hvis du selv mener at hunden ser udelikat ut, at hunden påvirkes av det, eller hva som helst - så la vær.

Det er bare det at denne tispen er meget lovende innen utstilling, det er rene utstillingslinjer den er fra, så eieren vil benytte hver sjanse som byr seg til å stille for treningen sin skyld. Er DET grunn nok til å stille høyløpsk tispe??

Skrevet

Stilte nå sist 2 tisper midt i brunsten.

De lå i bilen, kom i hallen 2min før deres klasse, jeg sa i fra til de som satt på siden av oss, og til de som stod bak meg i ringen. Stilte - så rett ut igjen. Det er ikke verre enn å vise respekt slik - så er det helt greit, syntes jeg.

(haha, hannhunden ved siden av er parret med den ene tispa før - og han lå og sang for oss ;) Så kanskje like greit han var ferdig i ringen :icon_confused: )

Skrevet

Jeg har stilt min tispe når hun har hatt løpetid. Ikke det at det syntes på henne når jeg passet på å holde henne rein bak siden hun har så mye pels. Gikk helt greit det. Hadde tenkt å si til dommeren at hun hadde løpetid om hun ikke så så fin ut. Men det slapp jeg heldigvis.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...