Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring, eller vet måten man kan ta hunden / få bort en uvane som jeg sliter med hos min Border Collie tispe på 11mnd.

Hu har for vane å rulle seg i andres bæsj å da helst hundemøkk når vi er ute å går tur... Kun der hvor avføringen er fersk for å si det sånn, eller det har regnet og den har blitt bløt! Vet at det kun er innstinktet for å skjule sin egen kroppslukt ovenfor andre dyr. Men er ikke så koselig for min del for å si det sånn, når hun kommer løpende ned fra buskene og dritt i halve pelsen. Eller i stad når jeg slapp henne i parken og hu da snuser første også legger seg ned å gnir seg inn. udelikat, og vil veldig gjerne ha bort denne vanen. (blir jo mye vasking av henne da, ikke bra det heller.. men er jo bare nødt)

Men hvordan skal jeg ta henne. selvfølgelig når jeg ser at det blir gjort så har jeg sagt nei (hardt, tydelig) men hu er ei tispe som er ganske trygg på seg selv og mye selvtilitt, å lar seg ikke knekke om jeg så hadde tatt a hardt i nakkeskinnen å sagt at sånn gjør vi ikke! Når nei kommer og så vet hun at hu har gjort noe som ikke skal gjøres og pleier da å sett seg på plass o.l. for å tilfredsstille meg å si unskyld liksom. se nå så flink jeg er! .. hehe.. Men hu har ikke sluttet med uvanen å rulle seg i dritt.. Virker som det har mye større verdi for henne at litt kjeft etterpå tar a gjerne i mot..

Må jeg bare gå hardt mot hardt på denne uvanen og virkelig ta a?

Takk for svar...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...