Gå til innhold
Hundesonen.no

Vil bare få en del hjelp om kaninene..


LizzieDog

Recommended Posts

Ja, og Ops..

Har ikke jeg, den Unge Dyreelskeren fått nytt dyr i sikte?

Ja, og denne gangen måtte det jo bli kaniner! Huff a meg, har jeg lyst på et dyr, ender det med at jeg tilslutt får et dyr.. Sefølgelig setter jeg meg ned og leser kaninbøker, men det gjorde jeg med hamsteren min, og mine fisker,, som jeg føler er littegran kjedelige dyr.. (Man kan jo bare dulle med hamsteren, ikke gå på utstilling og slikt,, man kan jo ikke en gang dulle med fisk x) ) :glare: Ikke frekt ment, jeg elsker de små krapatene mine, men jeg er litt usikker, kommer det samme til og skje med kaniner? Noen spørsmål, og litt fortellende settninger.

1. Ja, Første spørsmål er jo om jeg burde få meg kanin? (Vil helst ha to i samme bur) Jeg er en Elleveåring, og lurer på om dette er lurt, for unge meg? Som da er Dyreelsker, og kan IKKE gå en meter bort fra dyr..

Jeg liker nye utfordringer, og vil ha et lite dyr (Som kaninen) som jeg da kan holde på med litt.. (Man kan jo ikke gå turer, gå på agilty osv.. med hamster og fisk!) Hund har jeg, Veldig kjekt, men har Blindt øye, så kan ikke gå på utstilling, og karen er for lat til agilty, og å gå tur med han er.. Passe, alt han gjør er og gå.. (Redd for baller og slikt..) Men jeg elsker den lille BovveVovven miin :lol: Pluss, jeg har skilte foreldre, så det blir et lite proplem, blir det ikke? Jeg kan ha kaninene min hos faren min, (Siden stooooor hage, og fordi jeg er mest hos han i ukene) Kan dette gå alikavell? Har jo akvariet hos faren min og, og det går bra, når jeg er hos moren min, mater ham dem.. Men han trenger vell bare og mate dem en gang til dagen? Og Se til dem,,? Går det da?

2. Og så lurer jeg på om jeg må ha to bur? har laget en tegning på et kanin-utebur med To rom slik at kaninene har soveplass og spise plass, og en uthenging og et bitteliten uthenging :o Kanskje kan jeg jo lage et stort uthenging, som de kan være i når det er fint vær?

3. Og så er det jo noe annet også, jeg har lyst på to kaniner, Hvilken rase og kjønn bør det være og slikt? Hvil helst Ikke skille kaninene, og ikke sterilisere noen eller kastrere noen.. Og, hvor ofte må jeg skifte spon?

Og helt til slutt, Går det med en liten tur, hver dag.. (To runder rundt hagen ca?) Og en hånd-full pellet(Det er det dere andefaler sant?) Og en Fruktblanding, Pluss en sjelden gang noe godt snacks og tygge på? Fri tilgang på vann og gnagestein.

Burde jeg få kanin etter mine opplysninger?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kaniner bør få mat etter hvor store de er. en håndfull kan passe til noen kaniner, mens andre kanskje trenger mindre eller mer. :icon_fun:

Ellers så er det nok anbefalt å ha kaniner i hvert sitt bur. kaniner er kolonidyr, ikke flokkdyr. Kolonidyr trenger å ha sine egne steder (ute i det ville lager kaninene sine egne huler som de bor i), og derfor blir det veldig lett slossing om de blir "skvist sammen" i samme bur. Det går greit i noen tilfeller, men selv ville jeg ikke risikert det. For om kaninene sloss, kan det være for sent å redde de når du oppdager det. For ja, kaniner kan sloss til en av de dør, og det er ikke et pent syn.

Ellers så syns ikke jeg 11 år er for ungt til å få kanin. Altså, jeg fikk to kaniner som 5åring, og har hatt kaniner nå i 10 år, og jeg trives utrolig godt med den hobbyen! :icon_fun: Noe som er viktig er vel at om en person under 18 får dyr, så er det i utgangspunktet foreldrene som har ansvaret. Et barn skal ikke ha det hele og fulle ansvaret selv synst jeg. mener ikke at man ikke skal ha noe ansvar selv, men når det kommer til om dyret for eksempel må til dyrlege. Man kan da ikke forvente at en 11-12 åring skal ha penger til å betale for det. Okei, nå sporet jeg av :lol: Back to tema:

Hvor ofte du må skifte spon kommer helt an på hvor mye de driter, for å si det sånn :rolleyes: her tar jeg burene hver 3 dag, men hender jeg tar oftere også om det er behov for det.

Det jeg reagerer en smule på (ikke skyt meg nå :o ) er at du mener de du har er "for kjedelige" da. Det kommer nemlig helt an på hva du gjør det til. Vil bare du skal tenke nøye over det, om du blir "lei" av kaninen(e) etter et par mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er jo ikke akkurat "lei" av de jeg har frs før av da :lol: Skulle bare ønske det gikk ann og gjøre noe mer med dem..

Nå Slik jeg tenkte buret skulle være var som Et rom og liten uthenging og så et til Rom og middel uthenging, man kan jo prøve og sette i sammen to kaniner og hvis det ikke går Dele byret i to, med og sette en plate på, og så lage enda en liten uthenging på den ene sida, slik at det blir to små uthenginger.. Jaja,, Får se om dette går jeg..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Før du skaffer deg kanin bør du lære deg hva de spiser og om de trenger tilsetninger til maten osv. Gnagestein er totalt unødvendig og kaniner skal ha fri tilgang til høy.

Og kaniner lever mye lenger enn både fisk og hamster, vil du fortsatt ha interesse for kaninen om 5 år? 8 år? Hvis du synes hunden er vanskelig å trene, tror du det vil være mye enklere med en kanin?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

To jenter sammen går vel bra, Veninnen min har to hermelin jenter. Men som første kanin vil jeg anbefale dvergvedder. Jeg har begge deler :) Hvis faren fin skal passe de et par dager burde han ta de opp å kose 5-10 min så de blir ordentlige tamme. Mat du burde kjøpe er Kalle Kanin fòr fra felles kjøpet. Det inneholder nok fiber. Kaninene liker det også. Kaninene mine har alltid tilgang på høy og ferskt kaldt vann. Du burde alltid prøve å holde det rent i buret. En dag i uka minst. Men jeg pleier å plukke ut bæsj oftere fordi da sparer jeg flis..

Du må huske at du skal ha tid og penger til det. Jeg har en undulat og to kaniner og en hund. Og jeg har ikke så mye tid. Husk at hamsteret må bli kost med selv om. Jeg hadde et hamster. Det ble to år ^^, <3

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

hei :rolleyes:

1. du er stor nok til å ha kanin så det er sikkert ikke noe problem.

men,sånn som du har blitt "lei" av hamsteren og fiskene dine blir du kanskje av kaninen også?

hvis du er mest hos faren din og han syntes det er greit med kanin er sikkert det supert! +at han har stooor hage

når du er hos moren din kan du jo dra ca. hver dag til faren din og se til og kose med kaninen din:)

høy er nok,tørrforet er bare tillegsfor. (kalle kaninfor,felleskjøpet ca 80 kr, holder ca 3-4 måneder.

grønnsaker er bra hver dag,ikke kål bortsett fra små mengder kinakål.

ikke sure frukter,eller med mye fruktsukker i (kaniner spiser alltid mest av det de blir tykkest av)

2. skal du ha 1 kanin vil jeg anbefale å ha den inne,kaniner er veldig sosiale dyr.

om du skal ha den ute må du ha 2 rom i buret, et ute ,og et inne til å sove i og spise.

det må ikke være mye vind\trekk , det tåler de ikke. du burde ha et bur inne og, det kan du komme til å trenge.

3. har du hunn og hann blir det nok bare unger(hvis du ikke vil ha det altså) hanner og hanner kan drepe hverandre.

så det beste er nok to hunner:)

i allefall annenhver dag skifter jeg i buret, da tar jeg ut all skiten, legger oppi nye aviser (så lite blekk på de som mulig)

og så et tykt lag med spon(fra felleskjøpet 80 kr ca)

innebur anbefaler jeg å kljøpe på felleskjøpet,halve prisen av det på dyrebutikken;)

de skal ha fri tilgang på høy,vann og noe å gnage på.(det du kjøper på dyrebutikken kan være GANSKE mye kalorier i;)

en tur ut om dagen er sikkert kjempefint:D vår springer mest på verandaen:)

jeg vil anbefale rasen dvergvedder, har det selv han er helt utrolig fin<333

de er tillitsfull,størrelsen er akkurrat passe ,og er lærenem,kjælen, og verdens beste kaninrase etter min mening!! :blink:

min er stueren,snill,utrolig kosete og søt<3333

lån noen bøker om kaninhold på biblioteket, og du kjenner kanskje noen som kan hjelpe deg med den?:P

du er sikkert klar for å få kanin;)

lykke til<333

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
hei :rolleyes:

1. du er stor nok til å ha kanin så det er sikkert ikke noe problem.

men,sånn som du har blitt "lei" av hamsteren og fiskene dine blir du kanskje av kaninen også?

*klippe*

Ja, du kan ikke bli lei kaninen.. Det blir dyreplageri. Fisker skjønner jeg man mater de jo bare (;S)

Men hamsteret synes jeg litt synd på.. Tenk hvis noen ble lei deg?? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er aldeles ikke lei av hamsteren min liksom, men alt jeg kan gjøre med henne er og kose med henne.

Men jeg har funnet ut at jeg ikke skal ha kaniner før minst hamsteren min har død.

Jeg er ikke lei av fiskene heller, det er bare dumt at vi bare kan gi mat x'')

Takk for all info..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Forresten! Kanin fra dyrebeskyttelsen er lurt :) Du hjelper en kanin og den er ferdig kastrert/sterilisert, chippet også. For kastrering og sterilisering ambefales. Du slipper hormoner og jokking fra hannen. Hunnen blir gjerne agresiv i brunstig tiden. Jeg har nylig sterilisert Happy, kaninen min :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...