Jump to content
Hundesonen.no

Patella? eller overeagerer jeg?


~Marlene~

Recommended Posts

Vell idag så skjedde det noe dumt..Tika skulle gå legge seg i buret, jeg satt med lekser, plutselig hører jeg et hyling å skriking, der ser jeg Tikas fot sitte fast i buret, hun prøver fortvilt og gå inn, jeg griper raskt inn, tar henne løs, å setter henne på gulvet for og se hvordan hun går, man ser tydelig at hun haltet, pep og ynka seg. jeg prøvde og roe henne ned, og så gikk hun vanlig igjen, men med en liten klikkelyd av og til..jeg er kjemperedd for at det er patella! kan det være det? eller kan det være noe helt annet? alle svar mottas med takk! :lol:

Link to comment
Share on other sites

du klarer ikke å kjenne kneskålen da? ville fulgt med på henne under morgenturen imorgen, evt gått til vet uansett hvis du virkelig har mistanke på om det gikk utover kneet... Er jo ikke kjekt om hun får pl pga skade, vet ikke hvor gammel hun er og om hun har vært sjekket for pl tidligere?

Link to comment
Share on other sites

var hos vetrinæren idag..jeg sa at det klikket noen ganger fra benet når hun gikk, men hun haltet ikke og det så ikke ut som hun var plaget. så sa hun: OJ! det må rønkes med en gang, det hørtes overhodet ikke bra ut! det skal jo ikke klikke! garantert patella!, jeg sa bare: hmm men hun plages jo ikke av det, så jeg får vente og se, men kan det ikke ha med vekst også og gjøre? så sa vetrinæren: nei, overhodet ikke.

sitter igjen med masse spørsmål..jeg leste på canis en vetrinær hadde svart, at klikking fra benet, kunne være at dem vokser, det trenger ikke alltid være patella.

jeg har prøvd å sjekke om kneskåla er løs, kjennes ikke slik ut

Hemne: patellla luxiasjon som det heter, betyr at kneskålen går ut av sitt normale, den kan enten gå ut av stilling bak over, eller forover, og det finnes 4 forsjellige grader. grad 1, hunden er nesten symptomfri, og plages ikke på noen måte. finnes alvorligere grad også, og da halter hunden mye og blir veldig plaget.

Link to comment
Share on other sites

Veldig mange vil røntge knea for å se hvordan det ser ut. Jeg hadde nok gjort det, om det var min hund, kan være at hun dro kneet rett ut av ledd og inn igjen da hun hang fast i buret. Da er det litt greit å sjekke at alt er som det skal være inni der.

Link to comment
Share on other sites

Du kan kjenne om hunden har luxasjon sjøl, hvis du veit hvordan det gjøres.

Om hunden ligger på siden eller på rygg, og man holder i beinet, under hasen(mellomfoten?), mens man strekker det litt ut bakover og samtidig vrir litt fra side til side, så kan du manipulerer det, og kjenne om patellaen glir ut av posisjon, og hvor løs den er.

Link to comment
Share on other sites

Jeg har vert igjennom opperasjon av patella og hun ble ikke røngket hun hadde grad 4 på høyre bein.

Så jeg tror ikke de rønker men skal ikke si for sikkert da.

Hvordan går det nå da?

Har hun blitt skjekket før?

Jeg hadde forlangt røntgen ved mistanke om sterk grad ;) problemet er at av en dyrlege kan du få diagnose 1-4, av en annen kan du få diagnose 2-2, og 0-3 av en tredje... :) så hvis det er mistanke om PL, så røntge det i tillegg :D

En bekjent av meg fikk beskjed om at hunden hadde grad 3 på ene kneet og måtte operere. Under operasjon så viste det seg at det slettes ikke var så ille og at de mest sannsynlig kunne holdt det i sjakk med trening i ulendt terreng og fysioterapi..

Men selvsagt, er jo forskjellig for alle :P

Link to comment
Share on other sites

Guest Gråtass
Unnskyld, men kan en helt uvitende spørre hva patella er?

Patella er det latinske ordet for kneskål. Så jeg håper da virkelig at alle hunder her har patella :)

Det folk ofte referer til er Patella Luksasjon. En arvelig lidelse hvor kneskålen går ut av posisjon. Oftest vanlig på minityrhunder og noen tilfeller på gigant hunder. Kan opereres.

Link to comment
Share on other sites

Jo jo, men det er vel vanlig å bøye og kjenne før man røntger liksom!

jo men er jo derfor jeg sier at hvis man har mistanke! Første steget er å kjenne på knærne, for å se om det kan være mistanke om pl. hvis det er mistanke, så røntger man, ikke verre enn det vel :)

Link to comment
Share on other sites

jo men er jo derfor jeg sier at hvis man har mistanke! Første steget er å kjenne på knærne, for å se om det kan være mistanke om pl. hvis det er mistanke, så røntger man, ikke verre enn det vel :)

Da er vi enige. :D

Mulig jeg har missforstått her, men.. Jeg oppfattet det som om veterinæren ikke har bøyd knærne heller, men ville røntge med en gang?

Jeg har selv to hunder med PL, og den ene plages litt med det så vet hvor kjipt det er. Skal til veterinæren å få en annen vetinærs synspunkter om grad i mndsskiftet da. Ettersom jeg egentlig ikke stoler på han som undersøkte henne første gangen.

Link to comment
Share on other sites

Da er vi enige. :)

Mulig jeg har missforstått her, men.. Jeg oppfattet det som om veterinæren ikke har bøyd knærne heller, men ville røntge med en gang?

Jeg har selv to hunder med PL, og den ene plages litt med det så vet hvor kjipt det er. Skal til veterinæren å få en annen vetinærs synspunkter om grad i mndsskiftet da. Ettersom jeg egentlig ikke stoler på han som undersøkte henne første gangen.

hehe ja vi har sikkert "gått over hverandre" er lett for det :D

ja har sett flere som har plages med det, og det er ikke et pent syn nei. Er enig, er like greit å få flere til å se på det, jeg stoler heller ikke bare på en test.. er så mye forskjellig svar man kan få. Lykke til!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...