Gå til innhold
Hundesonen.no

KORAD tittel


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan oppnår man en korad tittel? Alt jeg har fått med meg er at det består av en eksteriør og en mentalitetsdel og at man må til Sverige. Får man tittelen "med seg" tilbake til Norge? Blir den registrert på stamtavlen? Må hunden oppnå tittelen før fylte 2 år? Og hva kreves på mentalitetsdelen og hva kreves på eksteriørdelen?

Skrevet

Noen andre kunne sikkert svart bedre enn meg, men jeg vet at KORAD-tittelen er forbeholdt såkalte bruksraser, og at du må gjennomføre en korning med (tror jeg) en viss poengsum mimimum. Eksteriør aner jeg ikke noe om. Hvis du søker på MH, FA og sånne ting under atferd og trening, tror jeg du skal finne listen over bruksrasene. Ellers står det kanskje noe om det på svenske sider.

Skrevet

Tok et kjapt søk, jeg:

http://www.boxerklubben.nu/klubbinfo_korningkrav.htm

http://www.aktivhund.se/TavlingarProv/Korn...asp?menuindex=7

Her har jeg klippet ut listen over brukshunderasene, fra den øverste linken:

Australisk Kelpie och Cattle dog

Australian Shepherd

Beauceron

Belgiska Vallhundar; Groenendael, Tervuren, Laekenois, Malinois

Berger Picard

Bouvier des Flandres

Boxer

Briard

Collie; korthårig, långhårig

Dobermann

Hollandse Herdeshond

Hovawart

Riesenschnauzer; svart, peppar och salt

Rottweiler

Schäfer

Svart terrier

Skrevet

En korning er svenskenes variant av vår funksjonsanalyse, pluss en bedømmelse av hundens eksteriør. Da er det mentaltestdommere som vurdere hunden gjennom funksjonsanalysen, mens en eksteriørdommer måler og vurderer hundens utseende. Her skal det på begge være et minimumskrav for å få tittelen KORAD som du får med deg til Norge og står foran hundens navn. Dette er altså et avlsverktøy som gir hunden et bevis på at den en mentalitet og et utseende som er forenelig med rasens standard.

Testen er forøvrig nylig gjort om der man bl.a. har mulighet til å utfordre de hundene som tåler det ennå mer for å kunne dra frem forsvar/agressjon på hunder som tåler mye, for å se hvor grensen til hunden går. Det er også gjort om enkelte andre moment.

De fleste tester hundene når de er mellom 2 og 3 år. Før dette er det MH som gjelder.

Skrevet

For å bli Korad må hunden ha godkjent mental beskriving, godkjent eksitørbeskrivning, og hofteleddrøngen med resultat A eller B.

Titelen kan ikke tas med til Norge, og hunden trenger ikke være under 2 år.

Skrevet
Titelen kan ikke tas med til Norge, og hunden trenger ikke være under 2 år.

De hundene som har fått tittelen i Sverige skriver også denne tittelen foran navnet her i Norge. De fleste her som er interessert vet hva tittelen står for, og det er jo det som er hele poenget. Det er riktig forøvrig, at hunden må ha utstillingsresultater i tillegg for å kunne bli champion i LP eller bruks (sikkert agility også, men den grenen vet jeg ikke noe om). Så vidt jeg vet, så faktisk hunden være over 2 år for å ta testen.

Skrevet
De hundene som har fått tittelen i Sverige skriver også denne tittelen foran navnet her i Norge. De fleste her som er interessert vet hva tittelen står for, og det er jo det som er hele poenget. Det er riktig forøvrig, at hunden må ha utstillingsresultater i tillegg for å kunne bli champion i LP eller bruks (sikkert agility også, men den grenen vet jeg ikke noe om). Så vidt jeg vet, så faktisk hunden være over 2 år for å ta testen.

Her og her står det mere om korad. Det står også at hunden skal være mellom 24 og 48 måneder for å ta testen.

Skrevet
Så vidt jeg vet, så faktisk hunden være over 2 år for å ta testen.

Det står også at hunden skal være mellom 24 og 48 måneder for å ta testen.

Det er mulig jeg er kørka, men sier dere ikke akkurat det samme ang alder? 2 år er så vidt jeg veit 24 mnd? :(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...