Gå til innhold
Hundesonen.no

Er hunden min for gammel til å prøve seg?


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Ja. Jeg har en litt overvektig border colliemix.. Har aldri gjort noe spesielt sportslig med han.. Men virker som han trives.. Jobben hans er å slippe ut og inn hestene morgen og kveld i tilegg til tur og slikt. Han eer vell 5 år nå. Og lurer på om jeg kunne prøvd han ut i lydighet.. Har ikke store forhåpninger, men kanskje trene litt og se om han liker det... Og visst han blir litt flink, kanskje ta noen konkurranser.. ??

Var med på et agility kurs i sommer, men instruktøren mente at visst jeg skulle forsette så burde han slankes.. Så jeg har ikke trent noe spesielt på agility etter det. Har redusert matmengden osv. Men det er veldig vanskelig og slanke en kastrert hannhund som ELSKER alt slags mat.. Han kan finne på å spise banan og pærer osv.

Lurer på om det er litt sent og begjunne med det nå? Jeg vil ha en hund som kan brukes.. angrer på at jeg ikke lette etter treningsplasser da han var yngre.. Men jeg visste ikke så mye da. Det er liksom litt "kjedelig" og bare bruke hund til tur.. Vil få litt mer ut av hundeinterresen min =/

Eller har dere noen andre forslag til hva han kan brukes til..

Skrevet

Aldri for gammel :) Loppa til Kjellaug Selsaas var 5 når de begynte på sin lp karrière. Loppa hadde kun gått som gårdshund før Kjellaug plukket henne frem.

Guest Per Olav
Skrevet

Enig med Margrete. Om det finns en hundeklubb i nærheten så spør om å få bli med på begynnertrening eller begynnerkurs.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...