Gå til innhold
Hundesonen.no

Er hunden min for gammel til å prøve seg?


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Ja. Jeg har en litt overvektig border colliemix.. Har aldri gjort noe spesielt sportslig med han.. Men virker som han trives.. Jobben hans er å slippe ut og inn hestene morgen og kveld i tilegg til tur og slikt. Han eer vell 5 år nå. Og lurer på om jeg kunne prøvd han ut i lydighet.. Har ikke store forhåpninger, men kanskje trene litt og se om han liker det... Og visst han blir litt flink, kanskje ta noen konkurranser.. ??

Var med på et agility kurs i sommer, men instruktøren mente at visst jeg skulle forsette så burde han slankes.. Så jeg har ikke trent noe spesielt på agility etter det. Har redusert matmengden osv. Men det er veldig vanskelig og slanke en kastrert hannhund som ELSKER alt slags mat.. Han kan finne på å spise banan og pærer osv.

Lurer på om det er litt sent og begjunne med det nå? Jeg vil ha en hund som kan brukes.. angrer på at jeg ikke lette etter treningsplasser da han var yngre.. Men jeg visste ikke så mye da. Det er liksom litt "kjedelig" og bare bruke hund til tur.. Vil få litt mer ut av hundeinterresen min =/

Eller har dere noen andre forslag til hva han kan brukes til..

Skrevet

Aldri for gammel :) Loppa til Kjellaug Selsaas var 5 når de begynte på sin lp karrière. Loppa hadde kun gått som gårdshund før Kjellaug plukket henne frem.

Guest Per Olav
Skrevet

Enig med Margrete. Om det finns en hundeklubb i nærheten så spør om å få bli med på begynnertrening eller begynnerkurs.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har lest begge bøkene. Og vært på flere kurs selv om det ikke høres sånn ut på det jeg skriver. Men ikke akkurat Lundqvist da.
    • Hvilken størrelse på Donut sent til hunder har dere? Og hvor stor er hunden? Synes størrelseguide på nett er så misvisende. Der står det at størrelse 70 cm er til Large store hunder. Stemmer dette?
    • Takk. Er ikke så flink i norsk.
    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...